Forumdaki mesajları görüntüleyebilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın!

Arama   Üye Listesi   E-Kart  Tavsiye Et  Gruplar   Kayıt   Profil   Özel mesajlarınız   Giriş Sayfa sonuna git

Kaç kişi namazını bilinçli kılıyor?

 
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Namazım Forum Ana Sayfa -> Namaz Yazıları
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Ahmet offline
Hafız Üye
Hafız Üye


Yaş: 29
Cinsiyet: Bay
Kayıt: 02 May 2007
Mesajlar: 3747
Nerden: Konya
Meslek: Bilgisayar Teknolojisi ve Proğramlama

MesajTarih: 06 May 07 Pzr 14:08    Mesaj konusu: Kaç kişi namazını bilinçli kılıyor? Alıntıyla Cevap Ver

Kaç kişi namazını bilinçli kılıyor?

Namazda okuduğumuz her şeyin anlamını biliyor muyuz? Fatiha'nın anlamını kaç kişi biliyor? Camiden çıkan 60-70 yaşındaki bir amcaya soralım. Bu amca 50 yılda namaz içinde 730 bin defa Fatiha okuyor. Milyonlarca okuduğu bir küçük duanın manasını bir Müslümanın öğrenmeye çalışmaması doğru mudur? Hepsi bir A-4 kâğıdı. Neden buna bir gayret göstermiyoruz? Hani Allah(c.c.) sevgilimizdi? Bu büyük ayıptır..."


'Sabah Namazına Nasıl Kalkılır?' adlı kitabın yazarı Cemil Tokpınar, Türkiye'deki vatandaşların namaz cahili olduğunu belirterek, "Vatandaşlarımız bayram günleri namaza kalkıyor, camiye gidiyor ve sabah namazını kılacak vakti var, ama farz olan sabah namazını kılmıyor, vacip olan bayram namazını kılıyor. Bu, namaz konusunda cehaleti açıkça gösteriyor. Türkiye'deki namaz sıkıntısından birinci derecede sorumlu olan Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşları namaz konusunda eğitmelidir" dedi.

Tokpınar, sorularımızı cevaplandırdı:

- Bu kitabı, namazı teşvik etmek için mi yazdınız?
- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Antalya'da din görevlilerine konuşma yaparken, Türkiye'de 40 kişiden birinin beş vakit namaz kıldığını belirterek, "Görevimiz, geriye kalan 39 kişiyi de beş vakit namaz kılmaya teşvik etmek" demişti. Ben bu kitapla halkı namaza teşvik ediyorum. Beş vakit namaz içinde en fazla kazaya bırakılan namaz sabah namazı. Dinin önem sırasında ise sabah namazı birinci.

- Ülkemizde beş vakit namazı düzenli olarak kılan sayısı nedir?
- Türkiye'de yaşayanların yüzde 99'u Müslümandır. Ku'ran'a inanan, Allah(c.c.)'ın ve Rasûlulllah'ın emirlerine teslim olan demektir. Kur'an'da 70 defa emredilmesine rağmen, namaz ülke Müslümanlarının ancak yüzde 25'i tarafından kılınıyor. Bu yüzde 25'in yüzde 70'i de sabah namazını kaçırıyor. Dinî alanda eğitim almış ve kendisinden namaz kılmasını beklediğimiz insanların bile namaz konusunda zaafı var. Oysa Resûlü Ekrem (sav); "Namaz mü'minin miracıdır, dinin direğidir, gözümün nurudur, mü'min ve kâfir arasındaki ayırıcı alâmettir, mü'minin ilk sorgulanacağı amelidir" der. Cenab-ı Hak da, Mü'minun Sûresi'nde, mü'min olmanın birinci alâmeti olarak anlatır.

Mü'minlerin yüzde 75'i ya namazdan tam uzak, kılanlar da ya hakkıyla kılmıyor, eksikleri var. Sık sık kazaya bırakıyor veya huşû dediğimiz o namazın gerektirdiği saygı, huzura yakışan edepten mahrumlar. Bu durum bizi çalışmaya sevk etti. Âyetleri ve hadisleri, İslâm âlimlerinin tavsiyelerini taradık. Şu sorunun cevabını aradık: Bu hızlı tempolu hayatta dahi namaz en vazgeçilmez ibadet olabilir mi? Hayatımızın odağına koyabilir miyiz? Sabah, en zor kalkılan bir namazdır. Sabah namazını kılanın diğer namazları rahat kılacağını düşündük ve kitabı hazırladık.

Vatandaşlarımız bayram günleri namaza kalkıyor, camiye gidiyor ve sabah namazını kılacak vakti var, ama farz olan sabah namazını kılmıyor, vacip olan bayram namazını kılıyor. Bu, namaz konusunda cehaleti açıkça gösteriyor.

NAMAZ, SIRADAN BİR İBADET DEĞİL

- Namaz konusunda eğitim yanlışlığı mı var?
- Eğitimi ikiye ayırmak gerekir. Devletin verdiği eğitim, devlet dışı eğitim. Geleneksel aile eğitimimiz çok fazla hikmetlerine girmeden doğrudan bir anlatımdır. "Günaha gireceksin, cehennemde yanarsın" tarzındadır. Burada ailelere de çok görev düşüyor, ama anayasal bir görev olarak eğitimi üstlenen devletin, millete dinini öğretmesi gerekir. Bu anlamda baktığımızda; eğitim alanında gerek kitap, gerekse görsel malzemelerde namaza gereken önemin verilmediğini görüyoruz.
Namaz, sıradan bir ibadet gibi algılanamaz. Namaz; çok detaylı ve teferrutı olan ibadettir. Oruç ve zekat gibi yılda bir defa olan ibadet değildir. 365 gün, günde 5 defa kılınan, hiçbir şekilde mazereti olmayan bir ibadettir. Mazaret ne olabilir? Saatlerce iki vakit arasında baygın yatarsın, komalık olursun, anasteziye uzanmıştır hemen ayılmamıştır veya şiddetli bir can korkusu vardır. Bu şartlarda mazeret var. Bedir savaşında cemaatle namaz kılınmıştır. Büyük İslâm ulemâsı, hastayken bile namazını kılmıştır.

- Namaz eğitiminden kim sorumlu?
- Yaklaşık yılda bin 800 defa kıldığımız bu ibadetin çok detaylı olarak okullarımızda öğretilmesi lazım. Bugün kitaplarımızda, namazın nasıl kılınması gerektiği konusu sayfalarca anlatılıyor. Evet, bunlar lâzım, ama önce motivasyon lâzım. Niçin ben ayakta duracağım, eğileceğim ve secdeye kapanacağım? Bu hareketlerin hikmetleri, sebepleri öncelikle anlatılmalı. Türkiye'deki namaz sıkıntısından birinci derecede sorumlu olan iki kurum vardır: Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Din Eğitimi Genel Müdürlüğü vardır ve Din Dersi öğretmenleri onun emrindedir. Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı 70 bin camide görev yapan onbinlerce imam ve müezzin bulunur. Her iki kurum da, vatandaşları namaz konusunda eğitmekle görevlidir.

- Namaz konusunda değişik projeleriniz var mı?
- Eğer Rabbim kısmet ederse, önümüzdeki aylarda namazla ilgili çizgi filmler, sinema filmleri hazırlayacağız. Namazla ilgili bir web sitesi kurduk. Biz mesajımızı ulaştırmak için web sitesine (www.e-namaz.com) de koyduk. Yani kitap hem web sitesinde okunabilir, hem de herkes bilgisayarına indirir, arkadaşına gönderir, yurtiçi-yurtdışı forward yapabilir.

- Namaz ibadeti nasıl doğru yapılır?
- Peygamber Efendimiz, namaz kılanın geçmiş günahlarının affolacağını ve cennetle ödüllendirileceğini açıklar. Bizi cehennemden kurtaracak ve cenneti kazandırıp Allah(c.c.)'ı bizzat görmeyi ve O'nun hoşnutluğunu kazanmayı sağlayacak bir ibadeti konuşuyoruz. Bu ibadetin doğru yapılmasının bir şartı da, içinde okuduğumuz sureler, dualar ve tesbihatın anlamını bilmektir. Günde 40 rekâtta okuduğumuz bütün sûreler ve dualar bir A-4 kâğıdının alacağı kadardır. Her gün Subhaneke, Fatiha, Tahiyyat'a ihtiyacımız var. "Allahu Ekber, Subhane Rabbiyel A'lâ, Subhane Rabbiyel Azim, Semi Allahu limen hamideh, Rabbena lekel hamd"i söyleriz. Bunlar hep tekrar edilendir. Bir de tekrar edilmeyen Fatiha'dan sonra okunan sûreler vardır. Kevser ve İhlas Sûreleri... İkisinin anlamını bildiğimizde, bütün namazda okuduğumuz her şeyin anlamını biliyoruz. Camiden çıkan 60-70 yaşındaki bir amcaya soralım. Fatiha'nın anlamını kaç kişi biliyor? Birçoğu bilmiyor. Bu amca 50 yıldır namaz kılmıyor mu? 730 bin defa Fatiha Sûresi okumuyor mu? Milyonlarca defa okuduğu bir küçük duanın manasını bir Müslümanın çalışmaması doğru mudur?
İnsanlardan beyinsiz takımı; "Bunları bulundukları kıbleden çeviren nedir?" diyeceklerdir. De ki: "Doğu da batı da Allah(c.c.)'ındır. O, dilediği kimseyi doğru bir caddeye çıkarır."
_________________
İlmin Sonu Yoktur,ama Yarısı Hafızlıktır...
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
rostusabiberi offline
Süper üye
Süper üye


Yaş: 35
Cinsiyet: Bay
Kayıt: 03 Nis 2007
Mesajlar: 738
Nerden: muğla bodrum turgutreis
Meslek: sözleşmeli öğretmen

MesajTarih: 01 Hzr 07 Cum 19:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

good paylaşımın için sağol ahmedcim, razi
_________________
esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü ebeden daima....

allahaimanet
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta'yi gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Ahmet offline
Hafız Üye
Hafız Üye


Yaş: 29
Cinsiyet: Bay
Kayıt: 02 May 2007
Mesajlar: 3747
Nerden: Konya
Meslek: Bilgisayar Teknolojisi ve Proğramlama

MesajTarih: 02 Hzr 07 Cmt 9:04    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sizden de razi
_________________
İlmin Sonu Yoktur,ama Yarısı Hafızlıktır...
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
Sümeyra offline
Süper üye
Süper üye


Yaş: 34
Cinsiyet: Bayan
Kayıt: 25 Eyl 2006
Mesajlar: 612
Nerden: İstanbul
Meslek: fizyoterapist

MesajTarih: 02 Hzr 07 Cmt 9:48    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

teşekkürler...
_________________
Acele et, güneş batmak üzere!


Sitemizdeki linkleri görebilmeniz için kayıt olmalısınız.
Lütfen KAYIT olun yada ÜYE GİRİŞİ yapın.


"www.topraktansayfalarim.blogspot.com"
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta'yi gönder
nergis
MisafirCinsiyet: Belirtilmedi
MesajTarih: 02 Hzr 07 Cmt 11:20    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkür ederiz Ahmet kardeşim cicekk
Cemil Tokpınar'ı seviyoruz good tebessum
Başa dön
Divane offline
Ölümlü üye


Yaş: 38
Cinsiyet: Bay
Kayıt: 20 Arl 2006
Mesajlar: 3273
Nerden: gavuristan

MesajTarih: 02 Hzr 07 Cmt 11:56    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bir şu yazıyı bir de son 2-3 gündür konuşulan "Lisede Namaz" olayını yanyana koyun ve bakın..
sonra hepberaber oturup ağlayalım utangac
"Önce kendini ,sonra aileni ve çevreni fethet,İstanbul arkandan gelir"...
Fetihlere hız vermek gerek good
_________________
Zaman deli gömleği, onu yırtan da ölüm;
Ölümde yekpare an, ne kesiklik, ne bölüm...

Hep olmadan hiç olmaz, hiçin ötesinde hep;
Bu mu dersin, taşlarda donmuş sukuta sebep?
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
mikselina offline
Şehidine Ağlıyor
Şehidine Ağlıyor


Yaş: 35
Cinsiyet: Bay
Kayıt: 29 Eyl 2006
Mesajlar: 4288
Nerden: ne buralı ne oralı...
Meslek: ahiret yolcusu

MesajTarih: 02 Hzr 07 Cmt 19:22    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Divane demiş ki:
bir şu yazıyı bir de son 2-3 gündür konuşulan "Lisede Namaz" olayını yanyana koyun ve bakın..
sonra hepberaber oturup ağlayalım utangac
"Önce kendini ,sonra aileni ve çevreni fethet,İstanbul arkandan gelir"...
Fetihlere hız vermek gerek good


al benden de o kadar!
_________________
Köy Hekimi " H a y a t t a N e Ç o k A c ı V a r "
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder
Namazım Forum Ana Sayfa -> Namaz Yazıları 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB ©
Türkçe Çeviri: phpBB Turkey