Forumdaki mesajları görüntüleyebilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın!

Arama   Üye Listesi   E-Kart  Tavsiye Et  Gruplar   Kayıt   Profil   Özel mesajlarınız   Giriş Sayfa sonuna git

Kimseye Diyemedim Allahım

 
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Namazım Forum Ana Sayfa -> Namaz Yazıları
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
İHVAN offline
Bronz üye
Bronz üyeCinsiyet: Belirtilmedi
Kayıt: 01 Ekm 2006
Mesajlar: 136


MesajTarih: 01 Ekm 06 Pzr 15:27    Mesaj konusu: Kimseye Diyemedim Allahım Alıntıyla Cevap Ver

Öyle çok pazarlık ettim ki Seninle ey Rabb’im. Sen çağırınca, kendime ayırdığım vakitlerden çalındığını düşündüm. Ezan okununca, sevdiklerimle geçirdiğim zamanların azalmasından korktum. Vakit girince, içim “cız” etti hep. Odamdan uzaklaştım, bıraktım işimi, bozdum keyfimi; öylece namaza durdum. Ayak diredim, “az sonra kılsam da olur!” dedim. “Az sonra”larım “çok sonralar”a döndü, geç kaldım, geç kalmaktan utanmadım.

Sonunda ayaklarımı sürüye sürüye vardım huzuruna. Pazarlığımı vaktin daralmışlığını bahane ederek yeniden ileri sürdüm. Kaçıyordu namaz ya; o yüzden çabucak kıldım, selam verdim, hemen kalktım, rahatladım. Oysa rahatlığı Sana borçluyum.

Ağrımayan her bir dişim kadar huzur borçluyum Sana. Damarlarımın her bir noktasında pıhtılaşmayan kanım kadar sükûnet borçluyum Sana. Tenimin kaşınmayan her bir noktası kadar rahatlık borçluyum Sana.

Dişlerim ağrıyacak olsa her biri için harcayacağım zaman Senin. Kanım pıhtılaşıp damarlarım tıkanacak olsa, her defasında ızdırap ve korkuyla geçireceğim saatlerin hepsi Senin. Tenim her noktasında yırtılacakmış gibi acıyacak olsa, kendi kendime dar geleceğim huzursuz günler Senin.

Gün oldu; usandım. Sabrımı tükettim; tükendim. Kendimi yontmaya heveslendim. Benden istediğin zamanı çok gördüm. Benden istediğini, benim için istediğini bile bile, huzurunda huzursuz durdum. Fazla buldum namazın rekatlarını; kısaltmak için bahaneler aradım. Günümü delik deşik etmeni, işimin arasına kesintiler sokmanı, hayatımın ortasına duraklar koymanı, uykumu bölmeni lüzumsuz gördüm. “Beni bana bırak!”larla durdum huzuruna; içim başka bir yerlerin türküsünü söylerken, ben seccadende, belki sadece bedenimle, mıhlı kaldım.

Oysa Sen, dileseydin dar edebilirdin zamanı bana! Bir uçurumun dibine savrulmuş bir arabada çaresizce Sana yalvartıyor olabilirdin beni. Korkulu bir savaşın orta yerinde ateş ve kan kusan bombaların altında günümü de, işimi de, uykumu da, hatta rüyalarımı da delik deşik etmelerini takdir edebilirdin. Düşmeyen bombalar kadar, uçuruma savrulmayan arabalar kadar genişlik borçluyum Sana.

İçten pazarlıktı benimkisi. Öyle içten ki kendime bile söyleyemedim. Gözlerimle birlikte gönlümü de secdene kilitlemeyi çok gördüm. Kendimi sıfırlamayı, benliğimi hiçe indirgemeyi beceremedim. Ensemde kaderin sıcacık nefesini hissedecek o teslimiyetin vadisine inemedim. Acelem vardı; alnımı koyduğum gibi kaldırdım seccadeden. Bütün benliğimle aşağı inemedim. İşim vardı, secdemi işime zaman kazandım. Secdeye kalbimi de sığdırmaya çalışmadım. Uykum vardı, secdemi sığ bırakıp uykumu derinleştirdim.

İtirafımdır: Bencilliğimi de sırtıma alıp rükûlarda eritemedim. Bedenim eğilirken huzurunda, “emrolunduğum gibi dosdoğru olma”nın ağırlığını sırtıma almayı erteledim. “Sırası değil!”di; “hele dur; sonra da olur!”du. En Sevgili’ni bir gecede ihtiyarlatan emri üzerime alınmadım.

Sen dileseydin, çocuğumun cılız nabızlarının eşliğinde, loş ve neşesiz bir yoğun bakım odasında, gözümü de gönlümü de, umutsuzca, çaresizce, ürpertiyle, korkuyla bir monitörün ekranına kilitleyebilirdin. Dileseydin, yeryüzünün sükûnetini bir anda kesip, küçücük bir duvar kıpırtısının gölgesinde, mini mini bir sarsıntının beklentisi içinde saçlarıma aklar düşürebilirdin.

İçten pazarlık mı denir buna? Sen bilirsin Seninle ettiğim pazarlığı. Kendime sakladığım ve hatta kendimden de sakladığım sır bu. Dilime bile değdirmekten korktuğum, ağzıma almaktan utandığım öyle bir sır işte. Fısıldaması bile acı veriyor ya… Meselâ, uzayınca Fatiha, uzayınca sûre, heceler sanki özgürlüğe giden yolu taşlar gibi kestikçe, “bitmez şimdi bu namaz!” dediğim çok oldu. Ama içimden. Kimseler duymadı.

Bir Sen duydun beni ey Rabb’im. Sırrımı bir Sen bildin. Kendimi lüzumsuz hissederken seccadenin üzerinde, dudağım anlamına yetişemediğim kelimeler için oynarken, Sen beni söylediğimden fazlasıyla duydun, söyleyemediğimi de, dile getiremediğimi de bildin. Ruhumu alıp uzaklara gittiğim halde, bir bedenimi bıraktığım halde huzurunda, kovmadın beni, yakınlığında tuttun.

İtirafımdır; öyle anlatıldığı gibi özleyebilmeyi beceremedim henüz namazı… “Aradan çıkarmaya çalıştığım” oldu namazı. Geçiştirdim namazı. Bir “sorun”du çözdüm, hallettim. Selam verip sonra yaşamaya başladım… Yaşamayı namazın içinde aramalıydım. Namazı yaşamanın içine sızdırmalıydım oysa. Bilemedim.

Kafa tuttum, ayak diredim, pazarlık ettim; ama Sen utandırmadın, yine yine yine huzuruna aldın beni. Her secdede rahmetinle okşadın alnımı. Her rükûda “aferinler” fısıldadın gönlüme. Her vakitte yeni bir sayfanın aklığına çağırdın ruhumu. Yüzüme vurmadın. Azarlamadın. Aşağılamadın. Hepten umut kesmedin benden. Yok saymadın. Utandırmadın.

Pazarlık ettiğimi Seninle bir Sen bildin ey Rabb’im. Kimselere söylemedin. Sırdaşım Sensin, bir Sana açabilirim içimi, bir Senin beni ayıplamandan korkmam. Ben işte böyleyim; yine “bana ait”lerin hesabındayım. Başka kime söyleyeyim? Başka kimin anlayışından medet umayım?SENAİ DEMİRCİ
_________________
'' Geçen geçmiştir artık ; an-ı müstakbelse mübhemdir
Hayatından nasibin : Bir şu geçmek isteyen demdir''

(M.KİF)
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
anonim offline
Bir DostCinsiyet: Bay
Kayıt: 01 Ekm 2006
Mesajlar: 3890
Nerden: www.namazim.com

MesajTarih: 01 Ekm 06 Pzr 16:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Tebrik ederim.
Çok harika bir yazıymış.
İtirafımdır: Baştan sona kendimi hissettim yazıda..
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
İHVAN offline
Bronz üye
Bronz üyeCinsiyet: Belirtilmedi
Kayıt: 01 Ekm 2006
Mesajlar: 136


MesajTarih: 01 Ekm 06 Pzr 17:00    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

TEŞEKKÜR EDERİM BEĞENMENİZE SEVİNDİM

OKURKEN İNSAN KENDİNİ ÇOK HİSSEDİYOR GERÇEKTEN

ÇOK ANLAMLI VE DUYGULU BİR YAZI
_________________
'' Geçen geçmiştir artık ; an-ı müstakbelse mübhemdir
Hayatından nasibin : Bir şu geçmek isteyen demdir''

(M.KİF)
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
mihmandar offline
Forum Müezzini
Forum Müezzini


Yaş: 38
Cinsiyet: Belirtilmedi
Kayıt: 06 Ekm 2006
Mesajlar: 1015


MesajTarih: 08 Ksm 06 Çrş 23:25    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Senai abimizden ve sizden Rabbimiz razı olsun....
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
berduş offline
Süper üye
Süper üye


Yaş: 34
Cinsiyet: Belirtilmedi
Kayıt: 13 Ksm 2007
Mesajlar: 615
Nerden: AMASYA
Meslek: ÖĞRETMENN...

MesajTarih: 16 May 08 Cum 16:00    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

iki gündür bu yazıyı aruyordum...radyodan dyydum ama bulamadım.bu foruma üye olduğum için ne kadar mutluyum. tebessum ayrıca bu yazıyı ekleyen kardeşime ve senai bey e de saygılar... sağolunn.. cicekk ne kadar acıki yazıdan kendime çok paylar çıkardımm Embarassed
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
dt_08 offline
Tanınmış üye


Yaş: 29
Cinsiyet: Bayan
Kayıt: 21 Ağu 2007
Mesajlar: 72
Nerden: Antalya

MesajTarih: 28 Tem 08 Pts 9:53    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

harika bir yazı.. her zamanki gibi Senai Demirci yine ürpertti beni...
Allah Razı Olsun cicekk
_________________
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
efecelebi offline
Tanınmış üye


Yaş: 34
Cinsiyet: Bay
Kayıt: 05 Nis 2008
Mesajlar: 73
Nerden: *Ankara*
Meslek: Biomedikal

MesajTarih: 29 Tem 08 Sal 8:36    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Gerçekten mükemmel bir yazı yazanada paylaşanada çok tşk. ederim ALLAH razı olsun, birçoğumuzu yansıtıyor maalesef, ALLAH hepimize gereken dersleri çıkarmayı nasip etsin...
Selam ve dua ile
Saygılar...
_________________
ALLAH ın emrettiklerini yapalımki mutluluk hakkımız olsun Wink
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder
Namazım Forum Ana Sayfa -> Namaz Yazıları 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB ©
Türkçe Çeviri: phpBB Turkey