---Namaza Koşmak---

Köşe yazılarını derliyoruz.

Moderatörler: my, Huucu, kardelenim, Divane, veli, beyaz dilekce, fyznur, gülümse, kelimat, gulce, Ahmet

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye
Mesajlar: 3747
Kayıt: 02 May 2007, 09:52
Konum: Konya

---Namaza Koşmak---

Mesaj gönderen Ahmet » 16 Mar 2008, 09:53

Kâinatta en yüksek hakikatin önce iman, sonra da namaz olduğunu düşündüğümüzde, namazda ne kadar çok sır ve hikmetin bulunduğunu hemen anlarız.


Peygamber Efendimiz(sallallahu aleyhi vesellem) (s.a.v.), “Bana dünyadan üç şey sevdirildi” buyururken, bu üç şeyden birinin namaz olduğunu bildiriyor. Onun dilinde namaz, “gözümün nuru” şeklinde nitelendirilecek derecede önemli. Nursuz, ışıksız gözün görmesi mümkün olmadığı gibi, namazsız Müslümanlık da o kadar zor. Sahabenin, “Biz namaz kılmayana nerdeyse kâfir derdik” demeleri de bundan. Hazreti Ömer’in şehadeti esnasında bile ağzından, “Namaz! Aman namaz! Sakın namazı ihmal etmeyin” cümlelerinin döküldüğünü biliyoruz.

Allah(celle celalüh) Resulü (s.a.v.), “Namaz dinin direğidir. Kim namazını kılarsa dininin direğini dikmiş olur. Kim de namazını kılmazsa dininin direğini yıkmış olur” buyurmuşlardır.

Bir başka hadis-i şerife göre, kulun Allah(celle celalüh)’a en yakın olduğu an secde anıdır. O halde, oturup düşünmeliyiz: Aklı, fikri, şuuru yerinde olan, sevmeyi ve sevilmeyi bilen hangi insan Rabbine yaklaşmak için can atmaz?


[img::]http://img81.imageshack.us/img81/221/namaz01003bi8.jpg[/img]

Bir genel müdür, milletvekili, bakan, başbakan veya cumhurbaşkanıyla görüşmek için can atanlar, nasıl olur da Allah(celle celalüh)’ın, kulunu namazla huzuruna kabul ettiğinin bilincinde olmazlar?

“Namaz mü’minin miracıdır” hadis-i şerifi, kulun doğrudan Huzuru İlâhî’ye kabul edildiğini göstermiyor mu? Bunun sevinç ve mutluluğundan yerinde duramamalı, neşe ve ferahtan uçmalı değil mi insan? O esnada bir nevi miraçta bulunduğunu düşünerek okuduğu her bir ayet ve duanın ne kadar engin anlamlar içerdiğini anlamakta da gecikmez.

Yetenekleri, duyguları şirazeden çıkmış, neye ne kadar önem ve değer vereceğini bilemeyen, dengeyi yitiren çağımızın insanı, dosdoğru yolun Allah(celle celalüh)’ın gösterdiği yol olduğunu, Kur’ân’ın insanı dünya ve ahirette mutlu edecek bütün esasları içine aldığını, namazın bu noktada çok büyük bir yere sahip olduğunu biraz düşünse hemen anlayacaktır.

Her şeyi bırakıp namaza koşması gereken insan, niçin namaz kılmakta tembellik eder? Hangi iş, namaz kılmak kadar önemli ve öncelikli olabilir? Faydayı, zararı bilen insan nasıl olur da namaza koşmaz? Namazın sayısız fayda ve hikmetlerini niçin görmezlikten gelir?

Namaz, ideal noktaya ulaştırır insanı. Kıymetten düşüren her türlü davranıştan uzaklaştırır. Kur’ân’da, “Muhakkak namaz, insanı bütün kötülüklerden alıkoyar” buyrulur. İnsan denilen canlı makinenin çalışma sistemini bozan, aksatan kötülükler insanı huzursuz ve mutsuz etmekle kalmaz, stres ve bunalımlara atar.

Dünyada ruh ve kalbin gıdası, stres ve sıkıntıların ilâcı; kabirde ışık, sıratta Burak olan namazın yerini başka ne doldurabilir?

Peki, zifiri karanlıklardan daha karanlık olan kabirde ışığa ihtiyacı yok mudur insanın?

Hayat sadece dünya hayatından ibaret olsaydı; Ölüm, Kabir, Mahşer, Mahkeme-i Kübra, Cennet ve Cehennem olmasaydı, o zaman insanın kafasına estiğince yaşamasının bir izahı olabilirdi.

Mahkeme-i Kübra’da kulun ilk hesaba çekileceği amelin namaz olduğunu biliyoruz. Namazının hesabını kolay veren kişinin diğer sorgulamalarının o ölçüde kolay geçeceği, veremeyenin ise zor geçeceği de bir gerçektir.

Kârını düşünen, zarardan kaçan insan için namaz kılmak kadar önemli bir kazanç ve namaz kılmamak kadar büyük bir kayıp olabilir mi?

Şaban Döğen
Araştırmacı - Yazar
İlmin Sonu Yoktur,ama Yarısı Hafızlıktır...

Kullanıcı avatarı
gelincik
Namaz Aşığı
Namaz Aşığı
Mesajlar: 1155
Kayıt: 22 Tem 2007, 01:06

Mesaj gönderen gelincik » 16 Mar 2008, 10:19

tesekkur ederım cok guzel bı yazı..inş herkes yönünü secdeye çevirir..

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye
Mesajlar: 3747
Kayıt: 02 May 2007, 09:52
Konum: Konya

Mesaj gönderen Ahmet » 16 Mar 2008, 10:20

İnşallah :cry: İnşallah
İlmin Sonu Yoktur,ama Yarısı Hafızlıktır...

Kullanıcı avatarı
yasin__
Yeni üye
Mesajlar: 33
Kayıt: 05 Şub 2008, 17:54
Konum: istanbul

Mesaj gönderen yasin__ » 24 Mar 2008, 10:22

allah razı olsun hafız kardeşim.çok güzel bir konu olmuş.inşaallah herkez namazını dos doğru ve eksiksik kılar.allah cümlemizin yardımcısı olsun.. :amin
[[ EN İYİ DOST NAMAZDIR ]]

dostane994
Yeni üye
Mesajlar: 2
Kayıt: 01 Ara 2007, 00:12
Konum: ankara

Mesaj gönderen dostane994 » 24 Mar 2008, 20:01

Allah razı olsun.feyzlenen kullardan oluruz inşaallah

Kullanıcı avatarı
sebepsiz firtina
Çok Özel Üye
Çok Özel Üye
Mesajlar: 5056
Kayıt: 22 Oca 2007, 02:23

Mesaj gönderen sebepsiz firtina » 24 Mar 2008, 21:10

...Kârını düşünen, zarardan kaçan insan için namaz kılmak kadar önemli bir kazanç ve namaz kılmamak kadar büyük bir kayıp olabilir mi? ...

ALLAH razı olsun kardeşim :)) :cicekk


NAMAZ gafletten uyanıştır
NAMAZ insanca bakıştır
NAMAZ zulme haykırıştır...

NAMAZ ezan'a kaçıştır
NAMAZ tekbir'e dalıştır
NAMAZ nefsini yıkıştır...

NAMAZ cehaleti aşma
NAMAZ cehaleti as ' ma
NAMAZ cehaleti yak ' madır...
-SÖYLESEM TESİRİ YOK SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL-

Kullanıcı avatarı
nihal
Çok Özel Üye
Çok Özel Üye
Mesajlar: 2523
Kayıt: 02 Nis 2008, 12:23
Konum: KONYA

Mesaj gönderen nihal » 28 Nis 2008, 13:50

"Sabah namazı kılmakla, ilim sohbetlerine katılmanın lezzeti olmasaydı hayat çekilmez olurdu." Hz. Ömer

Cevapla