.::SABAH NAMAZINA NASIL KALKILIR?::.

Köşe yazılarını derliyoruz.

Moderatörler: sitare, kardelenim, Divane, veli, beyaz dilekce, fyznur, gülümse, kelimat, my, Huucu, gulce

Kullanıcı avatarı
yasin__
Yeni üye

.::SABAH NAMAZINA NASIL KALKILIR?::.

Mesaj gönderen yasin__ » 13 Şub 2008, 09:57

SELAMUN ALEYKÜM ARKADAŞLAR.ben ve eşim sabah namazına kalkmakta çok zorlanıyoruz,çoğu zamanda kalkamıyoruz?sizler nasıl kalkıyorsunuz bilmek istiyorum?izlediğiniz bir metod varmı? fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim...allaha emanet olun
[[ EN İYİ DOST NAMAZDIR ]]

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Mesaj gönderen Ahmet » 13 Şub 2008, 11:23

Ezan beni uyandırıyor her sabah :)) :))

Kullanıcı avatarı
Divane
Ölümlü üye

Mesaj gönderen Divane » 13 Şub 2008, 12:13

Aleyküm selam ve rahmetullah :))
Eşiniz ve siz sabah namazına kalkmak istiyorsunuz demek :))
Allah herkese böyle bir aile nasip etsin demek istiyorum öncelikle :good
1 elin nesi var 2 elin sesi var demişler siz 2 el bir olup nasıl kalkamıyorsunuz ki? bunun sebebini en iyi sizin bilmeniz gerekir diye düşünüyorum..
Mesela şu anda istanbul için 06:30 diyelim ki kalkmanız gereken saat..
Bunun için kaçta yatmanız gerekiyor? önce buna bir karar vermek lazim..
12'de yatsanız 6,5 saatlik uyku yeter diye düşünüyorum..
daha geç yatıyorsanız özel yöntemlere başvurmak gerekiyor ;)
saat 22:00'den sonra hiçbişey yememek gerek..bol bol su içmek lazim :))
bi çok şey sayabiliriz ancak herşeyden önce "kalkmayı çok çok istemek" gerekiyor :cicekk
Zaman deli gömleği, onu yırtan da ölüm;
Ölümde yekpare an, ne kesiklik, ne bölüm...

Hep olmadan hiç olmaz, hiçin ötesinde hep;
Bu mu dersin, taşlarda donmuş sukuta sebep?

Kullanıcı avatarı
yasin__
Yeni üye

Mesaj gönderen yasin__ » 13 Şub 2008, 12:27

Teşekkürederim DİVANE bizim öncelikle kalkamamamızın en büyük sebeblerinden birisinin geç yatmak olduğunu biliyorum,ama ben kuran kursana da giderken sene 1996 da o zamanda geç yatardım ama çok ta rahat bir şekilde kalkardım.demekki yıllar geçtikçe bünyemde çok fazla değişim olmuş.onunda nedeni senin dediğin gibi kardeşim,10dan sonra bişiler yemek,ve atıştırmak.ben ilk bundan başlamalıyım.daha sonrada erken yatmayla devam etmeliyiz ki bu kalkmama sorununu başka türlü çözemeyiz.allah yardımcımız olsun inşaallah.her sabah namazına kalkanlardan en kısa zaman eylesin inşaallah.

Kullanıcı avatarı
Divane
Ölümlü üye

Mesaj gönderen Divane » 13 Şub 2008, 12:39

Kalksakta bi ızdıraba dönüşmemeli bu kalkma işi ;)
ben dün gece 1buçukta yattım..sabahta kalktım hamdolsun ama nası kalktım Allah bilir :)) şu bol bol su içme yöntemini bi deneyin bakalim :D

Kullanıcı avatarı
yasin__
Yeni üye

Mesaj gönderen yasin__ » 13 Şub 2008, 12:41

HAKLISIN.Şu bol bol SU içme denemesini yapmak lazım

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Mesaj gönderen Ahmet » 13 Şub 2008, 15:17

bol bol su içmek = alarm :kahkah
İlmin Sonu Yoktur,ama Yarısı Hafızlıktır...

Kullanıcı avatarı
yasin__
Yeni üye

Mesaj gönderen yasin__ » 13 Şub 2008, 15:25

BOL BOL SU İÇMEK=SAĞLIK :alkisk :bye

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Mesaj gönderen Ahmet » 13 Şub 2008, 15:29

abi öylede başımıza alarm kurmaya gerek kalmıyor alarm gibi uyandırıyor. :)) :))

reyhan58
Yeni üye

Mesaj gönderen reyhan58 » 13 Mar 2008, 01:59

malesef benim ezanla kalkma sansim yok
ancak burda kilise cani caliyor
arkadaslar siz ne kadar sanslisiniz
günde 5 kere ezan dinliyebiliyorsunuz
ah ahh :cry:
emrin basim üstüne ya rab

Kullanıcı avatarı
mikselina
Şehidine Ağlıyor
Şehidine Ağlıyor

Mesaj gönderen mikselina » 13 Mar 2008, 15:29

çok güzel bir başlık olmuş bu efendim.

ilk bakışta, eyvah yine hazır ve forward bir mesaj demiştim ki beni haksız çıkardınız, Allah razı olsun.

sabah namazına kalkma'nın ızdırabını çeken kardeşlerimiz için NAMAZ KARDEŞLİĞİ bölümünü kurmuştuk. Aktive oldu,olmadı ama bir fikir vermesi açısından önemlidir. Eğer cep telefonunuzu kuruyor ve kalkamıyorsanız cebinizi birinin aramasını sağlayabilirsiniz. Sabah namazına kalkan bir arkadaşınızdan sizi her kalktığında aramasını ve siz de onu aramadıkça vazgeçmemesi gerektiğini tembihleyebilirsiniz.

Bazı ailelerde hanımlar, bazılarında beyler daha kolay kalkabiliyorlar. Burada kalkan tarafın eşini uyandırana kadar başında sabırla beklemesi O'nun vazifesidir.

Herşeyden daha önemlisi kalkma konusunda sürekli motivasyondur. Bu konuda namazın hayatiyetine dair yazılar okumak, sohbetlere katılmak, hadis ve ayetlerle durumu pekiştirmek ve namazlarımızı daha zevkli hâle getirmek gerekir.

Namaz iştiyakımızı artırmamıza rağmen kalkamıyorsak uyku problemimiz var olabilir. Bunun için yatağın rahatından (ne fazla rahat yatak iyidir ne de rahatsız yatak!) yeme içmemize, ortamın gürültüsüne, ışığa kadar birçok faktörü profesyonel yöntemlerle çözmek gerekebilir. Bununla ilgili büyük hastanelerde araştırma merkezleri var. Oralara başvurulabilir. Eğer büyükşehirde iseniz bir yardım almanızı tavsiye edebilirim.

Bir de işin gerçek tarafı var ki hepimiz iş tempomuza ve çalışma saatlerimize göre işlerimize vaktinde gidiyoruz. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde çocuklar okullarına ulaşmak için sabah namazı vaktinde kalkıyorlar. Bunu nasıl beceriyor milyonlarca insan? İş yerinde patrondan, okulda öğretmenden azar/ceza yememek adına kalkılıyor. Hem de büyük bir hızla, koşarak...

Demek ki isteyince yapılıyor.

Acaba namaza uyanmamanın cezası daha mı az, ya da namaz kılarak ulaşılacak cennet, dünya gelirlerinden daha mı cüz'i bir hediye?!
Köy Hekimi " H a y a t t a N e Ç o k A c ı V a r "

Kullanıcı avatarı
Elaa
Namaz Aşığı
Namaz Aşığı

Mesaj gönderen Elaa » 13 Mar 2008, 16:35

eşiniz ve sizin beraber namaza kalkma isteğiniz çok güzel ama niye kalkamıyosunuz anlamadım ama neyse bende geç yatıyorum ama çok şükür kalkıyorum mesela size tavsiyem akşam yatmadan önce 4 DEFA KEVSER suresini okumanızı tavsiye ediyorum ve lütfen çok istekle dua edin çok istediğinize eminim çok şükür çok işe yarıyo mesela ben akşam 12 de yatıyorum ama şükürki sabah saat 5.00 de ezan ile uyanıyorum darısı başınıza çok huzur verici gerçi 5.30 saat uykuyla ruh gibi geziyorum ama değer
lütfen deneyin...
Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi. (İmam-ı Azam)

nartuh
Bir Dost

Mesaj gönderen nartuh » 13 Mar 2008, 17:23

evet bende aynı şeyi söyleyeceğim. annem bize bu davranışı öğretmişti.fakat neden yaptığımızı bilmeden senelerce yaptık.

yatmadan önce 3 kez kevser suresini okuyun.sabah namazına kalkmak üzere niyetlenip yatın. sabah hayretler içinde kalacaksınız.......

az önce araştırdım,hikmeti ne olabilir diye kevser suresinin meali şöyle

1. Kuşkusuz biz sana Kevser'i verdik.
2.Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.
3.Asıl sonu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir

kevser suresinin kuran-ı kerim deki en kısa sure olma özelliği var.

2 ayetin sonundaki ''kurban kes '' cümlesi din adamları tarafından aslında ''boğazla'' şeklinde çevriliyor. fakat değişik yorumlar var. bir başka yorumlanması da
''ellerini boğazına kadar götür.'' yani tekbir kast ediliyor deniyor.
bilgisi olan varsa paylaşsın.........

Kullanıcı avatarı
dönüşüm
Bir Dost

Mesaj gönderen dönüşüm » 15 Tem 2008, 10:59

ben yanlış bilgi vermek istemiyorum ama kevser suresi hakkında bildiğim

efendimiz sav için müşrikler demişler ki
muhammedin soyu kesik erkek çocukları hep ölüyor (küçük yaşta öldüğü için çocukları) sonra kevser suresi iniyor.
ebter(soyu kesik demek)
teselli olarak diye biliyorum.
kevser i verdik biz sana, sen kulluk et asıl onların soyu sopu kalkacak diye biliyorum.
birde buradan kurban kesmenin vacipliğine de dikkat çekmek istiyorum :cicekk
Günahlara karşı tavır almalı ve kendimizi şöyle şartlandırmalıyız: ey günah, boşuna yorulma kapılar sürmelidir!... içeri giremezsin...
Ahir zamanda genç olmak ateşler içinde olmak ama yanmamaktır... marifet çölde açan çiçek misali ahir zaman da genç kalmaktır....
Ey nefsim! ihtiyar gibi ölümü düşün, ahiretine çalış. gençliğin (5-10 senelik) çirkin zararlı arzularına esir olma, gaflette boğulma... Netice: dünya da enhayırlı genç ol. ahirettede ebedi genç ol. 5-10 sene dünyanın haram lezzeti ile milyarlarsene ebedi gençlik hayatını yok etme.... ***************************************

Kullanıcı avatarı
kırcıcegıyaren
Yeni üye

Mesaj gönderen kırcıcegıyaren » 16 Oca 2009, 12:44

selamın aleyküm arkadaşlar bende bir seferinde niyetlenip yatmışdım sabah namazına rüyamda bir yılan sokmuşdu beni can havliyle uyandığımda ezan okunuyo du gerçek gibiydi.. :oops:
ölmeden öleceğini bil ki yaşatıldığını farkedesin