Forumdaki mesajları görüntüleyebilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın!

Arama   Üye Listesi   E-Kart  Tavsiye Et  Gruplar   Kayıt   Profil   Özel mesajlarınız   Giriş Sayfa sonuna git

ÜNİVERSİTELERDE BAŞÖRTÜ YASAĞI KALKIYOR MU?
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Namazım Forum Ana Sayfa -> Basında Namaz
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
dt_08 offline
Tanınmış üye

MesajTarih: 31 Ağu 07 Cum 8:30    Mesaj konusu: ÜNİVERSİTELERDE BAŞÖRTÜ YASAĞI KALKIYOR MU? Alıntıyla Cevap Ver

Baktım ama göremedim sanırım açılmamış daha önce bu konu...

ÜNİVERSİTELERDE TÜRBAN YASAĞI KALKIYOR MU?
Son karar Erdoğan'ın..

25.08.2007 06:14
Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığındaki altı akademisyen tarafından hazırlanan ve AKP’ye sunulan anayasa taslağı, hükümet ve YÖK’ü karşı karşıya getiren türban yasağını iki seçenekli bir formülle kaldırmayı öneriyor. “Türban” sözü geçmeksizin üniversitelerde kılık kıyafet yasağını kaldırmayı öneren bu iki öneride, sadece cümlelerin ifade biçimi değiştiriliyor.

Buna göre, Anayasa’nın “Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi” başlıklı 42’nci maddesine ekleme yapılarak, ya “üniversitelerde kılık kıyafet serbesttir” ya da “hiç kimse kılık kıyafetinden dolayı yükseköğrenim hakkından yoksun bırakılmaz” ifadesinin kullanılması öneriliyor. Öneri, AKP bünyesinde oluşturulan komisyonda değerlendirilerek nihai karar verilecek.

Taslakta en çok tartışma yaratacak düzenleme ise mevcut anayasanın 42’nci maddesinde yapıldı.

İşte o maddeler....

KÜRTÇE MÜFREDATA GİREBİLİR: 42. madde Kürtçe’nin ilk ve ortaöğretimde seçmeli ders olarak okutulmasının önü açıyor. Bu madde “Eğitim ve öğretim dili Türkçe’dir. Türkçe’den başka dillerde eğitim, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olarak kanunla düzenlenir” şeklinde değiştirildi. Bu düzenleme ile Kürtçe’nin müfredata girmesi olanaklı hale geldi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GENİŞLİYOR: Anayasanın 28. maddesi tamamen değiştirilerek, “süreli ve süresiz yayınların tedbir amaçlı toplatılması” hükmü kaldırıldı.

VEKİL DOKUNULMAZLIĞI KALKIYOR: Taslakta, milletvekili dokunulmazlığının da kaldırılması önerildi. Birinci alternatifte, “zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık” gibi suçlarda dokunulmazlığın kaldırılması önerilirken ikinci seçenekte ise “inancı kötüye kullanma, terör eylemlerine karışma” suçları eklendi. 8 inkılap yasası ise tamamen korundu.

--------------------------------------------------------------------------------

Henüz çalışmaya başlamadık

AKP’nin oluşturduğu 10 kişilik anayasa ekibinde yer alan Grup Başkanvekili Sadullah Ergin de akademisyenlerin hazırladığı taslak üzerinde henüz çalışmaya başlamadıklarını, ancak hükümet kurulduktan sonra 1 ay içinde değerlendirme yapıp, bunu kamuoyunda tartışmaya açacaklarını bildirdi. Ergin, “İki-üç ay içerisinde de sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, meslek örgütlerinin, üniversite, basın ve diğer siyasi partilerin görüşlerini sunmasını bekleyeceğiz. Gerekirse referanduma gideceğiz” dedi.

--------------------------------------------------------------------------------

Son karar siyasi iradenin

Prof. Dr. Ergun Özbudun, türbana olanak tanıyan düzenlemenin yükseköğretimde kılık kıyafeti serbest bırakmayı amaçladığını kaydeterek “Son kararı siyasi irade verecek” dedi. Özbudun, “Türbanı somut olarak zikretmiyoruz. Zaten ‘türban yasağı yoktur’ diye bir cümle bize göre mantıksız ve acayip olurdu. Biz üniversitelerde kılık kıyafet yasağını kaldırarak, tartışmalara son verebileceğimizi düşündük” dedi. Kürtçe’ye ilişkin düzenlemenin ise anadili değiştirmediğini vurgulayan Özbudun Türkçe’nin yine anadil olduğunu, ancak okullarda anadil dışındaki dillerin okutulmasının da mümkün hale getirildiğini söyledi.Özbudun, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması gibi bir anlamın çıkmayacağını da belirterek “Zaten 27 sene öncesinin hesabını karıştırmak, politik bakımdan da fevkalade sakıncalıdır” diye konuştu.

LÜTFEN DUA EDİN ARKADAŞLAR BU KADAR YAKLAŞMIŞKEN LÜTFEN ÖRTÜMÜZ İÇİN DUA EDELİMM!!!! cicekk
Namaz Aşığı
Namaz Aşığı

Meslek: AZİMÜŞŞAN'IN ACİZ KULU

MesajTarih: 31 Ağu 07 Cum 8:56    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu kadar basit olsa keşke başörtü yasağının kalkması için daha çok erken...
Başörtüsü meselesi ne yazık ki ne siyasi nede hukuk ile çözülebilecek bir konu değil.
dt_08 offline
Tanınmış üye

MesajTarih: 31 Ağu 07 Cum 9:05    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ama anayasa değiştirilecek ve burda başörtüsü die deil de kılık kıyafetinden dolayı kimse yükseköğrenim hakkından yoksun bırakılamaz die geçicek..
Doğru okadar basit bir konu deil ama olmayacak bişey de deil. Biz dua edelimde Allah kabul eder inşallah..
Ölümlü üye

MesajTarih: 31 Ağu 07 Cum 11:24    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bence çok basit ve çok çabuk olacak inşallah.. good
artık hiçbir engel kalmadı çünkü..

Hep olmadan hiç olmaz, hiçin ötesinde hep;
Bu mu dersin, taşlarda donmuş sukuta sebep?
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Arif Genç offline
Forum Müezzini
Forum Müezzini

Meslek: Tekstil

MesajTarih: 31 Ağu 07 Cum 11:26    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

inşallah abi yavaş yavaş olacak

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Benimle onlar (münafıklar) arasındaki ahid (antlaşma) namazdır. Kim onu terkederse küfre düşer."

''Allahümme barik lena fi recebe ve şa'ban ve belliğna ramazan''
Ey Rabbim! Bize Receb'i ve Şa'ban'ı mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaşdır"

Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta'yi gönder MSN Messenger
gölge dostu offline
Namaz Aşığı
Namaz Aşığı

MesajTarih: 31 Ağu 07 Cum 11:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

inşaallah en kısa zamanda çözülür.

" Evet izzet ve azamet isterler ki :Esbab,perdedar-ı dest-i kudret ola aklın nazarında. Tevhid ve ehadiyyet isterler ki:Esbab ellerini çeksinler te'sir-i hakikiden"
Başa dön
merveee offline
Çok Özel Üye
Çok Özel Üye

Meslek: Kuran öğreticisi

MesajTarih: 31 Ağu 07 Cum 12:42    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

inşaallah buna çok ihtiyacımız var bizlerin Raabim yardım etsin
Başa dön
olben offline
Namaz Aşığı
Namaz Aşığı

Meslek: AZİMÜŞŞAN'IN ACİZ KULU

MesajTarih: 31 Ağu 07 Cum 22:11    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Divane demiş ki:
bence çok basit ve çok çabuk olacak inşallah.. good
artık hiçbir engel kalmadı çünkü..

Keşke o kadar kolay olsa arkadaşlar keşke bende bu çileleri çeken camianın içindeydim ve içindeyim hiçbirşey öyle göründüğü gibi değil arkadaşşalr burası öyle zannettiğiniz gibi bir hukuk devleti değil birilerinin egemenliğinde ve yönlendirmesinde süregelen bir düzenin içindeyiz ne yazık ki ve öyle kolay kolay başörtüsü meselesi bu ülkede düzelmez arkadaşlar..
Zümra offline
Altın üye
Altın üye

MesajTarih: 01 Eyl 07 Cmt 8:01    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Belki zor görünüyor
Belki yasak kalksa da başörtülüleri rahat bırakmayacaklar
Belki de hiç bir zaman kalkmayacak

Yine de ufacık bir umut ışığı bile insanın yüreğine su serpiyor.

İnşallah hayırlısıyla bu yasak kalkar
İnşallah hayırlısıyla bu çile biter
İnşallah hayırlısıyla inandığımız gibi yaşayabiliriz birgün

Dua etmekten başka ne gelir elden
globe offline
Namaz Aşığı
Namaz Aşığı

MesajTarih: 01 Eyl 07 Cmt 9:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Artik bu donem icerisinde de cozulemezse yaziklar olsun bosuna umud beslemisim demektir. O kadar hizli degisimler yasayan dunya da bu meseleye gelince mi zorlasiyor hersey.

Yapacak birşey yok..
Yine özler, yine bekleriz...

Çay içer, kitap okur, namaz kılar, duâ ederiz...

Başa dön
Turk1919 offline
Bronz üye
Bronz üye

MesajTarih: 01 Eyl 07 Cmt 14:04    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bence mini etekliler bir okula girebiliyorsa aynı zamanda diğer giysilerede karışılmaması lazım.

Ancak tamamen simsiyah giyinip gelmekte bana ters geliyor arkadaşlar.

Bir çok kapalı arkadaşım var ve çok güzel giyiniyorlar gerçekten yani kendi bütçeleri ve inançları gerektiği kadarıyla.

Ama simsiyah çarşaflarla gelindiği sürece samimi olarak söylüyorum tepki olacaktır.

Tekrar dediğim gibi ben özgürlükçüyümdür herkese aynı fırsatı vermek gerekir derim.

Saygılarımla..
Atatürk: "Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır, demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. Şuura muhalif, terakkiye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor. Halbuki Türkiye istiklalini veren bu Asya milleti içinde daha karışık, sun'i, batıl inanışlardan ibaret bir din daha vardır. Fakat bu cahiller, bu acizler sırası gelince aydınlanacaklardır.

Eğer ışığa yaklaşamazlarsa kendilerini mahv ve mahkum etmişler demektir. Onları kurtaracağız."

(Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s.32)
Başa dön
Divane offline
Ölümlü üye

MesajTarih: 02 Şub 08 Cmt 13:11    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Türk kardeş sen biraz daha düşün istersen bu konuyu tebessum
bir paragraflık yazında derin çelişkiler mevcut çünkü..
1. ve 2. cümlen kafa kafaya toslaşan tosunlar gibi kahkaha
Üzülme zaten çarşaf için biraz erken..
Maazallah birisi laikliği çarşafına saklar da alir götürür filan.. dilcikar
Başa dön
rukiye offline
Namaz Aşığı
Namaz Aşığı

MesajTarih: 02 Şub 08 Cmt 13:40    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bana gore basortusunu serbest bırakırlarsa bunu ıstemeyen ınsanların sorunlar cıkarcana emınız ve bu apacık bellı bazı unıversıteleer toplumu tehdıt bıle ettı kapatırız dıye ama hayırlı işler de boyle sorunlar zorluklar tabıkı olcak ondekıler hep dertlerle yasarlar ınsanların kafasında basortuyu nasıl bu kadar kotuledıler anlayamıyorum gızlı calısmalar sımdımı ortaya cıkıyo dersnız yazıkkı gonullerı Allah ı tanımayan svmeyen gonullere eger bıraz ıman gucunu hıssetseler boyle olmaz belkı ama dedıgım gıbı her hayırlı işin zorlugu vardır bu zorluguda Allah ın ıznıyle gecerız inş.

Düşmanla beraber iken koca sahra bir fincan kadar dar,dostlarla beraberken igne deligi bile bir meydan kadar geniştir.
Başa dön
gün_batımı offline
Yeni üye

Meslek: öğrenci

MesajTarih: 02 Şub 08 Cmt 14:06    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Elbetteki bu yasağın kalkması belki biraz zaman alıcaktır ama inşallah Allah'ın izniyle düzelicek özgürlükler kısıtlanamayacak.
Turk1919 offline
Bronz üye
Bronz üye

MesajTarih: 09 Şub 08 Cmt 0:41    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Divane demiş ki:
Türk kardeş sen biraz daha düşün istersen bu konuyu tebessum
bir paragraflık yazında derin çelişkiler mevcut çünkü..
1. ve 2. cümlen kafa kafaya toslaşan tosunlar gibi kahkaha
Üzülme zaten çarşaf için biraz erken..
Maazallah birisi laikliği çarşafına saklar da alir götürür filan.. dilcikar

Üzülüyorum aslında, neden diyeceksen kötü niyetliler yüzünden başörtülü kardeşlerim giremiyor üniversitelilere.

Kara çarşaflı kişilerin girmesini istemiyorum açıkça söylemek gerekirse. Dinimizle bağdaştıramıyorum. He senin düşüncelerin farklı, saygı duyarım orası ayrı.

Laikliğe gelince biliyorum sen haz etmiyorsun bu düzenden ama Allah'a şükür o kadar da korkumuz yok .) Dindar birisi olarak her zaman devlet alanında laikliğin arkasındayım.

Saygılarımla efendim.

Atatürk: "Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır, demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. Şuura muhalif, terakkiye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor. Halbuki Türkiye istiklalini veren bu Asya milleti içinde daha karışık, sun'i, batıl inanışlardan ibaret bir din daha vardır. Fakat bu cahiller, bu acizler sırası gelince aydınlanacaklardır.

Eğer ışığa yaklaşamazlarsa kendilerini mahv ve mahkum etmişler demektir. Onları kurtaracağız."

(Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s.32)
Başa dön
Divane offline
Ölümlü üye

MesajTarih: 09 Şub 08 Cmt 2:51    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Devlet Alanına "Haşa" Allah karışmasın diyosun yani?
İnsanların kanunlari Allah'inkilerden "Haşa" daha iyidir diyorsun yani?
Kara çarşaf pembe çarşaf ya da şalvar ya da kazak hırka etek gömlek o şu bu..
insanlari kıyafetlerinden dolayı yargılamamak lazım değil mi?
herkesi belli bir kalıba sokmaya çalışmamak lazım..
görüntü hoş gelmeyebilir..çünkü gözümüz alışmamış..
herkes istediğini giymesin diyorsun bu durumda sen..
saygı duyamam ben bunlara kusuruma bakma Wink

Hep olmadan hiç olmaz, hiçin ötesinde hep;
Bu mu dersin, taşlarda donmuş sukuta sebep?
Başa dön
elmas offline
Çok Özel Üye
Çok Özel Üye

MesajTarih: 09 Şub 08 Cmt 3:38    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

acık ınsanlar nasıl goroyosa kapalı hanımlarda gırebılır rahatlıkla ben boyle dusunuyorum, cok uzattılar ama bu konuyu nedır yanı bızler karısıyomuyuz onlar nıye acık ve daracık kıyafetlerle nıye gırıyolar dıye ayıptır yahu hala tam olarak bır karara varamadılar bu gıdısle bır avrupa bırlıgı gıbı senelerce uzar duru ne dıyelım arkadaslar en kısa zman su sorun ortadan kalkarda herkez rahatlıkla gırebılsın Confused
'ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ'
'Ne Mutlu Türküm Diyene!...
Başa dön
Turk1919 offline
Bronz üye
Bronz üye

MesajTarih: 09 Şub 08 Cmt 15:59    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Divane hocam,

Dinimizde kimseye baskı yapılarak, şiddet kullanılarak bir şey yaptırmak söz konusu değildir. İsteyen orucunu tutar, isteyen namazını kılar, isteyen başını kapatır veya açar.

Laik düzen herkese eşitliği sağlıyor [ Tabi ülkemizde geçerli olan düzenin sağlam bir laik anlayış olduğunu iddia etmiyorum. ] İran'da ki gibi yapmadıkları taktirde zorla yaptırmak kimsenin haddine değildir.

Çok da iyi bildiğin gibi dinimizde zorlama yoktur.

Aslında gerçek laikliği görebilsen sen de hak vereceksin bana ama ilk önce bir İran'a gidip görmen lazım durumu. Ama laiklik kavramını kafanda dinsizlik, Allah'a karşı gelmek olarak algılıyorsan anlatabileceğim bir şey yok maalesef.

Şimdi sana ne desem Allah'ın kurallarını, kulların kurallarına mı tercih ediyorsun diyeceksin ki benim burada tercih etmediğim Allah kuralları değil uygulama konusunda insanlara baskı yapılarak dikte ettirilmesi.

Hepimiz Allah yolundayız ancak ben yine de herkesin özgür kalmasını istiyorum. Umarım anlatabilmişimdir.

Not: Bu arada başı kapalı arkadaşlara da hayırlı olsun, haberlerde gördüğüme göre artık özgürler üniversitelere girişte Wink .

Başa dön
mikselina offline
Şehidine Ağlıyor
Şehidine Ağlıyor

Meslek: ahiret yolcusu

MesajTarih: 25 Şub 08 Pts 15:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu başlıktan güncel haberleri izlemeye devam edelim:

Gündem Son Dakika - 13:50

Skandal karar; başörtülü öğrenci kimlikleri toplandı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğleden önce derse girmelerine izin verilen başörtülü öğrencilerin kampüsten çıkarken kimlikleri alındı.

Dersleri öğleden sonrada olan başörtülü öğrencilerin kampüse girişine de kimlikleri alınarak müsaade edildi.

Başörtüsünü serbest bırakan Anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasına rağmen üniversitenin konuyla ilgili tutumları değişiklik gösteriyor. Kimi üniversitelerde öğrencilerin derslere girişine izin verilmezken Yıldız Teknik Üniversitesi'nde de gün içersinde farklı uygulamalar oldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğleden önce derse girmelerine izin verilen başörtülü öğrencilerin kampüsten çıkarken kimliklerinin alındığı öğrenildi. Dersleri öğleden sonrada olan başörtülü öğrencilerin kampüse girişine de kimlikleri alınarak izin verildi. Uygulamaya karşı çıkan başörtülü öğrenciler, kimliklerinin neden alındığını bilmediklerini söyledi.

Öğrencilerin kimliklerini alan güvenlik görevlileri ise uygulama ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Öte yandan başörtüsü yasağını kaldırmasına tepki görsene bir grup öğrenci kampüs içersinde bildiri dağıttı. Başörtüsünün siyasal bir simge olduğunu savunan grup, "Kampüs içerisinde AKP'yi istemiyoruz" yazlı bildiri dağıttı.

ZAMAN GAZETESİ 25 Şubat saat 13.50
mikselina offline
Şehidine Ağlıyor
Şehidine Ağlıyor

Meslek: ahiret yolcusu

MesajTarih: 25 Şub 08 Pts 15:33    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

haberlere devam:

Özgürlüğün kapısını açan cesur rektör

Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinin Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından bazı üniversiteler başörtülü öğrencileri derse aldı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Mehmet Durman, başörtülü öğrencilere kapıları açtı. Başörtülü öğrenciler hiçbir engelleme ile karşı karşıya kalmadan kampüse girdi. Bazı öğrenciler ise perukla gelmeyi tecih etti.

SAÜ'nün uygulaması öğrencileri mutlu etti. SAÜ'nün başörtülü öğrencilerinden Feyza Düzenli, üniversitenin kendilerine kapıları açmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Düzenli duygularını şöyle dile getirdi: "Başı açık arkadaşların arasında bizi hastalıklıymış gibi ayırmaları çok üzücü bir şeydi. Önceden kampüse girişte kimliğe değil, türbanlı öğrencilerin girip girmediğine bakıyorlardı. Bu gün sadece kimliğime bakıldı. Normal bir öğrenci gibi okula girmeme izin verildi. Umarım derslerde sorun çıkmaz. Aşırı heyecanlıyım. Bu tarif edilmez bir duygu. Yaşamayan anlayamaz. çok mutluyum."

Bası açık öğrenciler de başörtülü öğrenci arkadaşlarına destek verdi. Bu arada bir başörtülü öğrenci ise Mehmetçiğin Kuzey Irak'ta şehit olurken bu tartışmaları doğru bulmadığını söyledi. Bazı öğrenciler ise hocaların tavrından çekindiğini söyledi. Bir öğrenci, 'hocanın başörtüsüne olumsuz bakması sebebiyle' onun dersine peruklu gireceğini dile getirdi.

cihan
25 Şubat 2008, Pazartesi
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
Namazım Forum Ana Sayfa -> Basında Namaz 1. sayfa (Toplam 7 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız