Forumdaki mesajları görüntüleyebilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın!

Arama   Üye Listesi   E-Kart  Tavsiye Et  Gruplar   Kayıt   Profil   Özel mesajlarınız   Giriş Sayfa sonuna git

Kalbin Uyanışı

 
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Namazım Forum Ana Sayfa -> Namaz Yazıları
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Ahmet offline
Hafız Üye
Hafız Üye


Yaş: 29
Cinsiyet: Bay
Kayıt: 02 May 2007
Mesajlar: 3747
Nerden: Konya
Meslek: Bilgisayar Teknolojisi ve Proğramlama

MesajTarih: 12 Ekm 08 Pzr 9:09    Mesaj konusu: Kalbin Uyanışı Alıntıyla Cevap Ver

Gecenin karanlığında, arzın ve arşın taşıyamadığı yaratılmış olmanın sorumluluğunu, insanın üzerine almasıdır teheccüd. Gecenin doruğunda, aniden ve sebepsiz yere uyandığı olur insanın. Uykusunun bir yerindeki açıktan başka alemleri görmüştür. Uyku, uykuda tutamaz artık insanı. İlk düğüm çözülmüştür. Sonraki düğümleri çözmek yiğitlerin işi...

Kapı çalınıyor.
Gecenin yarısı... Kim olabilir?

Hazreti Ali r.a. ile Hazreti Fatıma r.a.'yı bu geç vakitte uyandıran kim?
Bir şey mi oldu? Önemli bir haber mi var? Herkesin uykuda olduğu şu vakitte kapı neden çalınıyor?

İkisi birden uyanıyor. Bakıyorlar, kapıyı çalanın Rasul-i Ekrem s.a.v. olduğunu anlıyorlar. Gelen O... Alemlerin övüncü, Allah(celle celalüh)'ın son elçisi. Gece ibadetine kalkmaları için geldiğini biliyorlar.
Efendimiz(aleyhissalatu vesselam) s.a.v. onları uyandırdıktan sonra kendi evine dönüyor. Namaza duruyor, Aişe r.a. Validemiz'in her zaman güzelliğinden ve uzunluğundan sitayişle bahsettiği teheccüd namazına. (Buharî, Teheccüd 16)

Namaz uzun sürüyor. Efendimiz(aleyhissalatu vesselam) s.a.v. selam verip namazından ayrıldıktan sonra, tekrar Hazreti Ali r.a. ile Hazreti Fatıma r.a.'nın evine gidiyor. Onları uyandırmıştı, ama kalktıklarına dair bir emare göremedi. Tekrar uyandırmaya gidiyor ve bu sefer sesleniyor:

- Kalkın. İkiniz de Namaz kılın!
İkisi de uyanıyor. Hazreti Ali r.a. gözlerini ovalıyor. Uykulu halde belki de iyice düşünmeden ağzından bir söz çıkıyor:
- Vallahi Allah(celle celalüh)'ın bize farz kıldığından başka namaz kılamayız. Canlarımız Allah(celle celalüh) Tealâ'nın elindedir. Bizi uyandırmayı dilerse, uyandırır.
Rasul-i Ekrem s.a.v. hemen geri dönüyor, bir taraftan da �Allah(celle celalüh)'ın bize farz kıldığından başka namaz kılamayız sözünü iki kere tekrar ediyor ve şu ayeti okuyor:

Zaten insan tartışmaya pek düşkündür. (Kehf, 54) (Buharî, Teheccüd 5)

Uykusunu bölen o bahtiyar kullar
Uykunun en tatlı yerinde uyanmak, abdest alıp namaza durmak çok özel, çok güzel bir şey Ama kolay değil. Buna teheccüd denir. Efendimiz(aleyhissalatu vesselam) s.a.v. biricik kızını ve çocukluğundan beri yanından ayırmadığı damadı Hazreti Ali r.a.'ı teheccüde kaldırıyor. Farzlardan sonra Allah(celle celalüh)'a en sevimli olan namaza çağırıyor. (Müslim, Sıyam 202)

Yüce Mevlâ, gecenin bir kısmında namaza kalkmasını Rasulullah s.a.v. Efendimiz(aleyhissalatu vesselam)'e zaten emretmişti:
Gecenin bir kısmında da uyanıp kalk ve sana mahsus olmak üzere nafile namaz kıl; ola ki bu sayede Rabbin seni övgüye değer bir makama ulaştırır. (İsra, 79)
Efendimiz(aleyhissalatu vesselam) s.a.v. de her gece kalkar, Rabbi'nin emrine uyarak namaz kılar, secdelere kapanır ve uzun uzun O'na yalvarırdı. Secdede iken yaptığı dualardan biri şöyleydi:

- Allah(celle celalüh)ım! Sadece sana secde ettim. Yalnız sana iman ettim. Sana teslim oldum. Benim yüzüm, kendini yaratıp ona şekil veren, kulağını ve gözünü var eden Rabbi'ne secde etti. Ahsenu'l-hâlikîn olan Allah(celle celalüh) çok yücedir. (Müslim, Müsafirîn 201)

Alemlerin Rabbi, Rasulü'nün sünnetine uyarak geceleyin kalkıp namaz kılan, dua edip ibadetle meşgul olan, yalvarıp yakaran kullarını da kitabında şöyle anlatıyor:
Korkuyla ve ümitle Rablerine yalvarıp dua ettikleri için bedenleri yataklardan uzak kalır ve kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah(celle celalüh) yolunda harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için kendilerini mutlu edecek ne güzel nimetlerin hazırlanıp saklandığını hiç kimse bilemez. (Secde, 16-17)

Takva sahibi olan kullar, Rablerinin kendilerine verdiğini alarak cennetlerde ve pınar başlarında bulunacaklar. Onlar bundan önce dünyada güzel davrananlardı. Geceleri pek az uyurlar, seher vakitlerinde de bağışlanma dilerlerdi. Mallarında, muhtaç ve yoksullar için bir hak vardı.(Zariyat, 15-18)

Gece uykudan uyanıp namaz kılmak, müekked sünnetlerin en başında yer alır. Mümine kazandırdığı çoktur. Bunun için teheccüd ibadetine engel olmak isteyen şeytanın ilginç hileleri vardır. Sabahtan hayata yorgun başladığından şikayet edenler, teheccüd ibadetinde bir şifa bulacaklardır. Rasul-i Ekrem s.a.v. şöyle buyurmaktadır:

Biriniz uyuduğu zaman şeytan onun ense köküne üç düğüm atar. Her bir düğümü attığı yere, gecen uzun olsun, yat, uyu' diye eliyle vurur. Şayet o kimse uyanarak Allah(celle celalüh)'ı anarsa, düğümlerden biri çözülür. Abdest alırsa, bir düğüm daha çözülür. Bir de namaz kılarsa, şeytanın attığı bütün düğümler çözülür ve böylece neşeli ve huzurlu bir şekilde sabahlar. Allah(celle celalüh)'ı anmaz, abdest alıp namaz kılmazsa, uyuşuk ve tembel bir şekilde sabahlar. (Buharî, Teheccüd, 12; Müslim, Müsafirîn, 207)


Ne zaman, ne şekilde?

Rasululah s.a.v. Efendimiz(aleyhissalatu vesselam), yatsı namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan evine dönerdi. Bir miktar uyuduktan sonra gecenin ilerleyen vakitlerinde kalkar teheccüd namazını kılardı. Teheccüd namazından sonra biraz dinlenip vitri eda ederdi. Teheccüd namazını, ikişer ikişer veya dörder dörder sekiz rekat kılar, arkasından vitre geçerdi. (Buharî, Teheccüd 16; Müslim, Müsafirîn 125)

Efendimiz(aleyhissalatu vesselam) s.a.v. Sahabe-i Kiram'ı teheccüd ibadetine şöyle teşvik ederdi:
Bir kişi eşini geceleyin uykusundan uyandırıp birlikte namaz kıldıklarında, Allah(celle celalüh)'ı zikreden erkekler ve kadınlar arasına yazılırlar.
Ve...
Ey insanlar! Selamı yayınız, yemek yediriniz, insanlar uyurken geceleyin namaz kılınız. Böyle yaparsanız selametle cennete girersiniz. (Tirmizi, Et'ime, 45)

Selametle cennete girenlerin arasında yer alma ümidi ve duasıyla...
_________________
İlmin Sonu Yoktur,ama Yarısı Hafızlıktır...


En son Ahmet tarafından 12 Ekm 08 Pzr 9:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
gulce offline
Bir DostCinsiyet: Belirtilmedi
Kayıt: 25 Oca 2008
Mesajlar: 5149
Nerden: İSTANBUL
Meslek: daha uzun zaman öğrenci

MesajTarih: 12 Ekm 08 Pzr 9:26    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

uyku başımın belası Sad
_________________


nokta . . .

Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
my offline
Çok Özel Üye
Çok Özel Üye


Yaş: 48
Cinsiyet: Belirtilmedi
Kayıt: 09 May 2007
Mesajlar: 34161


MesajTarih: 12 Ekm 08 Pzr 9:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkürler.
_________________
ÖLÜM GÜZEL ŞEY BUDUR PERDE ARDINDAKİ HABER,
HİÇ GÜZEL OLMASAYDI ÖLÜRMÜYDÜ PEYGAMBER.

(GERÇEK KUL OLAMADIYSAN (HALA) EY KALBİM..
BIRAK GÖZLERİMİ (BARİ) ONLAR AĞLASIN !
AĞLASIN DA O GÖZLERDEN KANLAR DAMLASIN!)

(DAĞILIR GİDER KARA BİR BULUT...
DOKUNUNCA BİR DOST ELİ...)

(...YÜZLERCE İLGİSİZ VE SAMİMİYETSİZ DOSTUN RUHSAL DESTEĞİ, BİR TEK CAN DOSTUN RUHSAL DESTEĞİ KADAR BÜYÜK OLAMAZ...)

(...TÜM YÜKSELİŞLERİN ARDINDA DOSTLARIN DUALARI VE DESTEKLERİ VARDIR...)


(AŞK DERDİYLE HOŞEM EL ÇEK İLACIMDAN TABİP
KILMA DERMAN KİM HELAKİM ZEHR–İ DERMANINDADIR.)
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
betül
MisafirCinsiyet: Belirtilmedi
MesajTarih: 12 Ekm 08 Pzr 10:29    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

aminn

teşekkürederiz cicekk
Başa dön
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder
Namazım Forum Ana Sayfa -> Namaz Yazıları 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB ©
Türkçe Çeviri: phpBB Turkey