NAMAZSIZLIK DERDİYLE YANIYORUM

Köşe yazılarını derliyoruz.

Moderatörler: sitare, kardelenim, Divane, veli, beyaz dilekce, fyznur, gülümse, kelimat, my, Huucu, gulce

Kullanıcı avatarı
kaktüs
Çok Özel Üye
Çok Özel Üye

NAMAZSIZLIK DERDİYLE YANIYORUM

Mesaj gönderen kaktüs » 04 Nis 2009, 21:12

"Benim büyük bir derdim var, Namaz kılamamak. En kötüsü, bilinçli bir Müslümanım, neden nefsime söz geçiremiyorum. Lütfen etkileyici cevabınızı bekliyorum. (Rumuz:Gülen yüz) Namaz ruhun ihtiyacı, kalbin ilacı, gözümüzün siracı (ışığı) aklımızın cilasıdır.

Nefis namazı istemez, namazdan hoşlanmaz, namazı sevmez ve hiç kabul etmeye yanaşmaz.

Çünkü namaz:

Tekbirle bütün dünyayı, varlık âlemini elinin tersiyle arka tarafa atmaktır, İlahî huzurda el pençe divan durmaktır, rükûa varıp bel bağlamaktır, secdede iki büklüm olup üst üste toprakla bir olmaktır, yönünü Kâbe'ye çevirirken o sonsuz kudret ve azamet karşısında diz üstü oturmaktır.

Namaz kalble kalıbın, ruhla bedenin, akılla beynin tam bir uyum içinde Kâinatın Sahibine kendini arz etmesidir. O'na bende olmak, kulluğunu sunmak, ihtiyacını dile getirmek, bütün duygularıyla O'ndan istemek.

Namazın bütün rekâtlarında aynı hali birbiri ardı sıra tekrarlamak, tekrarladıkça heyecan duymaktır. Davete icabet edip huzura kabul edildiği için, tam bir şükran ve hamd içinde bedeni ruhun terkisine bindirip ruh nereye gidiyorsa, bedeni oraya taşımak ve uçurmaktır.

Namaz bir miraçtır, bir yüceliş ve yükseliştir. Dünya şartları içinde, zaman dilimi içinde, mekanın dar sınırları arasında, imanın verdiği bir ayıklık ve uyanıklık içinde, şuur ve bilinç eşliğinde göklerin ve yerin sahibiyle bir çeşit sohbete geçmektir.

Her oturuşta, "et-tehiyyatü" duasını tekrar ederken, Peygamberimizin diliyle Yüce Rabbimize selam vermektir, devamında Rabbimizin selamıyla Efendimizi selam, rahmet ve bereket duasıyla anmaktır. Aynı duanın içinde "Salih kullar" olma potansiyelinden istifade etmeye çalışırken rahmet ikliminin kapısını aralamaktır. Bu kutsal görüşmeyi, buluşmayı ve selamlaşmayı meleklerle birlikte kelime-i şehadet getirerek alkışlamaktır.

Namaz kılamamak, namazdan uzak durmak, namaza sırt dönmek, namazla içimizi dışımızı arındırmamak büyük bir dert, büyük bir kayıp ve hatta büyük bir nasipsizliktir.

Bir de Allah'a imanla bağlandığı halde, Onun verdiği bedeni ve ruhu taşıdığı halde, akla hayale gelmez sayıda verdiği nimetleri yediği, içtiği, tattığı, taşıdığı ve kullandığı halde, bütün bunların toplu bir şükrü olan namaza mesafeli durmak ne kadar acı ve ıstırap verici bir derttir.

Fakat Niyazî-i Mısrî'nin "Dermân arardım derdime/Derdim bana dermân imiş" şeklinde mısralarında seslendirdiği gibi, bu dert dermanı çağrıştırır, insanı dermana götürür.

Bu dertle dertlenmek bile insanı gerçek derman sahibine götürür, O'nu bildirir, O'nu buldurur.

"Bilinçli Müslüman" namaz derdiyle dertlenir, ama vakit geçirmeden hemen derdine derman merhemini sürer, şifaya kavuşur. Yoksa "dertliyim, hastayım" diyerek kıvranmak bir aldanmaktır, mü'mini bir yere vardırmaz, bununla menzil-i maksuda ulaşılmaz.

Zaten "namazsızlık" sizi için için yiyor, kıvrandırıyor, dünyayı zindan ediyor, yaşama zevkini kaçırıyor, ne huzur bırakıyor insanda, ne de haz ve lezzet...

Şimdi yapacağınız tek bir şey var. Bugün Cuma günü. Zaten Cuma namazını kılacaksınız. Peşinden ikindiyi, akşamı, yatsıyı derken, bir de bakmışsınız ki, Cennetinizi çalmaya çalışan şeytanı küstürmüş, darıltmış, yanınızdan kovmuşsunuz, Rabbinizin rahmet ve şefkat kucağına atmışsınız kendinizi...

Ondan sonra da Allah'a "Namazda devam" duası yapacaksınız. Artık her namaz bir değişim başlangıcı olacak, bu zamana kadar geçen namazsız günlerinize yanacak, Rabbinize verdiğiniz sözünde durma nimetini tadacak, özünüze döneceksiniz

MEHMED PAKSU
Dost biperva, felek birahm, devran bisükûn
Dert çok, hemdert yok, düşman kavi, talih zebunFukara kalbine her kim dokuna
Dokuna sinesi Allah okuna

betül

Mesaj gönderen betül » 05 Nis 2009, 23:52

büyüklerimizin bir sözü vardı
NAMAZ KILMAYAN KAFİR OLMAZ FAKAT KAFİRLERDE NAMAZ KILMAZ
bunu hatırladım...

Kullanıcı avatarı
hasret
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen hasret » 08 Nis 2009, 11:55

Allah c.c razı olsun paylaşım için rabbim her daim hakıyla kılanlardan eylesin..
Gözümün nuru kalbimin huzuru Namaz.

Her şey, her şey şu tek müjdede
Yoktur ölüm ALLAH diyene.
Canım kurban başı secdede
İki büklüm ALLAH diyene..

Kullanıcı avatarı
arasat28
Yeni üye

Mesaj gönderen arasat28 » 21 Nis 2009, 18:45

namaz kılmadığım için çok üzülüyorum :? nefsime hakim olamıyorum hep şeytana uyuyorum allah ıslahetsin beni ve benim gibileri dualarınızı da bekliyorum arkadaşlar şimdiden allah razı olsun

Kullanıcı avatarı
my
Çok Özel Üye
Çok Özel Üye

Mesaj gönderen my » 21 Nis 2009, 23:02

arasat28 yazdı:namaz kılmadığım için çok üzülüyorum :? nefsime hakim olamıyorum hep şeytana uyuyorum allah ıslahetsin beni ve benim gibileri dualarınızı da bekliyorum arkadaşlar şimdiden allah razı olsun
Rabbim yardımcınız olsun.
ÖLÜM GÜZEL ŞEY BUDUR PERDE ARDINDAKİ HABER,
HİÇ GÜZEL OLMASAYDI ÖLÜRMÜYDÜ PEYGAMBER.

(GERÇEK KUL OLAMADIYSAN (HALA) EY KALBİM..
BIRAK GÖZLERİMİ (BARİ) ONLAR AĞLASIN !
AĞLASIN DA O GÖZLERDEN KANLAR DAMLASIN!)

(DAĞILIR GİDER KARA BİR BULUT...
DOKUNUNCA BİR DOST ELİ...)

(...YÜZLERCE İLGİSİZ VE SAMİMİYETSİZ DOSTUN RUHSAL DESTEĞİ, BİR TEK CAN DOSTUN RUHSAL DESTEĞİ KADAR BÜYÜK OLAMAZ...)

(...TÜM YÜKSELİŞLERİN ARDINDA DOSTLARIN DUALARI VE DESTEKLERİ VARDIR...)

(AŞK DERDİYLE HOŞEM EL ÇEK İLACIMDAN TABİP
KILMA DERMAN KİM HELAKİM ZEHR-İ DERMANINDADIR.)

Kullanıcı avatarı
arasat28
Yeni üye

Mesaj gönderen arasat28 » 22 Nis 2009, 00:19

inşallah yardımcım olur...

Kullanıcı avatarı
kaktüs
Çok Özel Üye
Çok Özel Üye

Mesaj gönderen kaktüs » 25 Nis 2009, 20:59

arasat28 yazdı:inşallah yardımcım olur...
eğer okumanadıysanız Cemil Tokpınar'ın "Sabah Namazına Nasıl Kalkılır" isimli kitabını okumanızı tavsiye ederim epeyce faydalı oluyor

Kullanıcı avatarı
arasat28
Yeni üye

Mesaj gönderen arasat28 » 25 Nis 2009, 21:04

ismi ve yazarı aldım çok sağolun yardımlarınız için..

Kullanıcı avatarı
kaktüs
Çok Özel Üye
Çok Özel Üye

Mesaj gönderen kaktüs » 25 Nis 2009, 21:09

yine aynı yazarın namaz kahramanları isimli eseri de epeyce faydalı bir kitap daha var ama yazarın adını hatırlayamadım şimdi o yüzden onu sonra yazayım inşaallah