Forumdaki mesajları görüntüleyebilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın!

Arama   Üye Listesi   E-Kart  Tavsiye Et  Gruplar   Kayıt   Profil   Özel mesajlarınız   Giriş Sayfa sonuna git

Namaz'da siyasi simgeyse ...

 
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Namazım Forum Ana Sayfa -> Namaz Yazıları
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
maiboncuk offline
Forum Müezzini
Forum Müezzini


Yaş: 34
Cinsiyet: Bayan
Kayıt: 27 Ksm 2006
Mesajlar: 984
Nerden: BOZhÜYÜK
Meslek: bilgisayar öğretmeni

MesajTarih: 26 May 08 Pts 14:18    Mesaj konusu: Namaz'da siyasi simgeyse ... Alıntıyla Cevap Ver

İslam’ın başörtüsü emrine “siyasi simge” yaftası yamayarak uygulana gelen yasağa meşruiyet kazandırmaya çalışanlar nasıl bir hukuk ve medeniyet birikimi olan toplulukla uğraştıklarının farkında değiller. Tıpkı ABD’nin iki yüz yılık sözde medeniyeti ile binlerce yılık medeniyeti olan doğu halklarına baskı kurmaya kalkışması gibi…

İslam ümmeti tarih boyunca kendisine sataşan birçok sığ ve dayatmacı mantığı hallaç pamuğu gibi savurmuştur. Başörtüsüne siyasal simge deseniz de demeseniz de tıkandınız. Çünkü İslam’ın tüm emirleri ibadi, siyasi, ictimai ve iktisadi yönlerle mutlaka ilişiktir. Derdiniz illaki bir şeylere siyasi içerik yüklemekse malzeme çoktur. Yani, başörtüsü ne kadar simge ise namaz, oruç, abdest, hacc vs gibi tüm ibadetlerin kendi içerisinde siyasi mesajları vardır. Diyelim ki bu siyasi mesajların hiç birini göremediniz, sadece Müslümanlar’ın yapa geldiği tüm ibadetler İslam olmanın simgesidir, binaenaleyh kendi içerisinde siyasi hukuku olan İslam dinine ait her hangi bir tutum, söz, işlev aynı zamanda siyasi bir simgedir. Bu hem aklen hem naklen böyle değil midir?

Namaz’da iftitah tekbiri olarak isimlendirilmiş söylem ve fiilden müteşekkil ameliyeyi ne yapacaksınız? Her şeyi siyasi simge ve kamusal alan tanımına kitlerseniz namaza başlangıç dahi rejmi tehdit olacaktır. Hatta namaza duruş yeri dahi… Mihrab; savaş ve mucadele aleti, durulan yer demek olunca, başlangıç tekbiri de; “Allah’ın otoritesinin dışında kalan tüm otoriteler elimin tersiye geriye itilmiş, büyüklük ifade etmeyen otoritelerdir” demek olursa şimdi buna ne yapacaksınız? 657 ile kamu görevine alınmış kamu hizmeti veren diyanet görevlilerinin de böylesi bir siyasi simgeyi işlemesi için maaş almış olmasının adını ne koyacaksınız? Veya abdest de İslam’a ait bir oluşumken kamu görevlilerini kamu dairesine girmeden önce abdest bozmaya mı zorlayacaksınız? Abdest bozmak için ikna odları mı kuracaksınız? Başörtüsü başka bunlar başka mı diyeceksiniz? Hayır, bu sizin kendi kuruntunuz çünkü Müslümanlar her İslami ameliyeyi iman ettikleri Kitap’tan ve Hz. Muhammed’in(s.a.v) sünnetinden aldıkları bir emre binaen uygularlar.
Anlaşılamayan ya da anlamak istenilmeyen şey; bir mümine başını örtüyorsa veya namaz kılıyorsa bunların hepsini bir gerekçeye göre yapar. Birinde derdi “siyasi simge olsun rejimi tehdit edeyim diğerinde bu ibadet olsun” demez.

İslam’ın emri olan bir takım ibadetleri resmileştirip hatta icrası için maaş dahi ödeyen, bir kısmını da siyasi simge ve tehlike unsuru gibi gören dayatmacı kafa kulluk şuurunun ne demek olduğunu kavrayarak beşeri yasalarını düzenlemedikçe din istismarı devam edecektir. Dişlerine dokunmayan İslami emirleri kamu hizmeti olarak sunacak dişlerine dokunanları kamu tehdidi olarak görecektir.

Bireysel inanç ve amel özgürlüğünün var olması rejimin değişmesi ya da değişmeye meyyal olması demek olmadığını, bunun insani bir hak olduğun artık çocuklar dahi öğrenmiştir. Ama dert; örtünmüş, örtünmek isteyenleri soyundurmak ise o başka…!

İbrahim KÜÇÜK
ibrahimkucuk(X)tevhidhaber.com
_________________
"Öğüt olarak ölüm yeter. Gam çekmeye kabir yeter."
Başa dön
Kullanıcı profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder
Namazım Forum Ana Sayfa -> Namaz Yazıları 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB ©
Türkçe Çeviri: phpBB Turkey