Namaz'da siyasi simgeyse ...

Köşe yazılarını derliyoruz.

Moderatörler: my, Huucu, kardelenim, Divane, veli, beyaz dilekce, fyznur, gülümse, kelimat, gulce, Ahmet

Cevapla
Kullanıcı avatarı
maiboncuk
Forum Müezzini
Forum Müezzini
Mesajlar: 984
Kayıt: 27 Kas 2006, 22:36
Konum: BOZhÜYÜK

Namaz'da siyasi simgeyse ...

Mesaj gönderen maiboncuk » 26 May 2008, 14:18

İslam’ın başörtüsü emrine “siyasi simge” yaftası yamayarak uygulana gelen yasağa meşruiyet kazandırmaya çalışanlar nasıl bir hukuk ve medeniyet birikimi olan toplulukla uğraştıklarının farkında değiller. Tıpkı ABD’nin iki yüz yılık sözde medeniyeti ile binlerce yılık medeniyeti olan doğu halklarına baskı kurmaya kalkışması gibi…

İslam ümmeti tarih boyunca kendisine sataşan birçok sığ ve dayatmacı mantığı hallaç pamuğu gibi savurmuştur. Başörtüsüne siyasal simge deseniz de demeseniz de tıkandınız. Çünkü İslam’ın tüm emirleri ibadi, siyasi, ictimai ve iktisadi yönlerle mutlaka ilişiktir. Derdiniz illaki bir şeylere siyasi içerik yüklemekse malzeme çoktur. Yani, başörtüsü ne kadar simge ise namaz, oruç, abdest, hacc vs gibi tüm ibadetlerin kendi içerisinde siyasi mesajları vardır. Diyelim ki bu siyasi mesajların hiç birini göremediniz, sadece Müslümanlar’ın yapa geldiği tüm ibadetler İslam olmanın simgesidir, binaenaleyh kendi içerisinde siyasi hukuku olan İslam dinine ait her hangi bir tutum, söz, işlev aynı zamanda siyasi bir simgedir. Bu hem aklen hem naklen böyle değil midir?

Namaz’da iftitah tekbiri olarak isimlendirilmiş söylem ve fiilden müteşekkil ameliyeyi ne yapacaksınız? Her şeyi siyasi simge ve kamusal alan tanımına kitlerseniz namaza başlangıç dahi rejmi tehdit olacaktır. Hatta namaza duruş yeri dahi… Mihrab; savaş ve mucadele aleti, durulan yer demek olunca, başlangıç tekbiri de; “Allah’ın otoritesinin dışında kalan tüm otoriteler elimin tersiye geriye itilmiş, büyüklük ifade etmeyen otoritelerdir” demek olursa şimdi buna ne yapacaksınız? 657 ile kamu görevine alınmış kamu hizmeti veren diyanet görevlilerinin de böylesi bir siyasi simgeyi işlemesi için maaş almış olmasının adını ne koyacaksınız? Veya abdest de İslam’a ait bir oluşumken kamu görevlilerini kamu dairesine girmeden önce abdest bozmaya mı zorlayacaksınız? Abdest bozmak için ikna odları mı kuracaksınız? Başörtüsü başka bunlar başka mı diyeceksiniz? Hayır, bu sizin kendi kuruntunuz çünkü Müslümanlar her İslami ameliyeyi iman ettikleri Kitap’tan ve Hz. Muhammed’in(s.a.v) sünnetinden aldıkları bir emre binaen uygularlar.
Anlaşılamayan ya da anlamak istenilmeyen şey; bir mümine başını örtüyorsa veya namaz kılıyorsa bunların hepsini bir gerekçeye göre yapar. Birinde derdi “siyasi simge olsun rejimi tehdit edeyim diğerinde bu ibadet olsun” demez.

İslam’ın emri olan bir takım ibadetleri resmileştirip hatta icrası için maaş dahi ödeyen, bir kısmını da siyasi simge ve tehlike unsuru gibi gören dayatmacı kafa kulluk şuurunun ne demek olduğunu kavrayarak beşeri yasalarını düzenlemedikçe din istismarı devam edecektir. Dişlerine dokunmayan İslami emirleri kamu hizmeti olarak sunacak dişlerine dokunanları kamu tehdidi olarak görecektir.

Bireysel inanç ve amel özgürlüğünün var olması rejimin değişmesi ya da değişmeye meyyal olması demek olmadığını, bunun insani bir hak olduğun artık çocuklar dahi öğrenmiştir. Ama dert; örtünmüş, örtünmek isteyenleri soyundurmak ise o başka…!

İbrahim KÜÇÜK
ibrahimkucuk(X)tevhidhaber.com
"Öğüt olarak ölüm yeter. Gam çekmeye kabir yeter."

Cevapla