Komada namaz vaktini sordu

Namazı "ikâme eden" büyükleri taşıyacağız sayfalarımıza. Sahabenin, peygamberin namazı, velîlerin, Allah dostlarının namazı..

Moderatörler: sitare, kardelenim, Divane, beyaz dilekce, fyznur, gülümse, kelimat, my, Huucu, gulce

Kullanıcı avatarı
mihmandar
Forum Müezzini
Forum Müezzini
İletişim:

Komada namaz vaktini sordu

Mesaj gönderen mihmandar » 04 Nis 2007, 10:04

Bediüzzaman'ın talebesi Birinci, Hakk'a yürüdü
Ömrünü Kur'an ve Risale-i Nur hizmeti ile geçiren Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Mehmet Emin Birinci vefat etti.
1933'te Rize-Pazar Hisarlı köyünde dünyaya geldi. Bediüzzaman Said Nursi'yi ilk defa 1953'te İstanbul'da ziyaret etti. Öğretmenliği bırakan Birinci, Risale-i Nur'un neşir hizmetinde bulundu. Birinci, Nur Risalelerini matbaada ilk bastıranlar arasında yer alıyor. Ömrünün sonuna kadar Nur Risalelerinin yayılması ve okunması için gayret gösterdi.

Bir süredir kanser tedavisi gören Mehmet Emin Birinci dün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. M. Emin Birinci tam anlamıyla bir 'namaz kahramanı'ydı. Namazı vaktinde kılmasıyla tanınan M. Emin Birinci, ziyaretine gelenleri de bu konuda teşvik ederdi: "Namazlarınızı vaktinde kılın. İkindi ezanı okununca, 'akşama iki saat var' demeyin." Birinci'nin son zamanlarında sık sık komaya girdiği aktarıldı. M. Emin Birinci'nin komadan çıkıp kendine geldiğinde yakınında bulunan doktor veya hemşirelere ilk sorduğu sorunun 'namaz vakti çıktı mı?' olduğu aktarıldı.

Hastanede yaşanan bir olay, onun namaza ne kadar ehemmiyet verdiğini de gösteriyor; Birinci, yine bilincini kaybediyor, koma haline giriyor. Yükselen ve şiddetlenen ağrı ve sızılar biraz azalınca namaz kılmak istiyor. Zor da olsa abdest alıyor. Bu esnada biraz sendeliyor ama kimseden yardım almadan abdestini tamamlıyor. Doktor 'hiç olmazsa oturduğu yerde kılmasını' söylüyor. Birinci, bu kez doktorun tavsiyesine kısmen riayet ediyor; "Sünnetleri oturarak kılarım ama farzı ayakta kılmak lazım." diyor. M. Emin Birinci'nin ziyaretine gelenlere ise "Elhamdülillah iyiyim. Bizim hastalık ne ki? Yan odada bir hasta var; gece sabahlara kadar inliyor." diyerek teselli verdiği aktarıldı.

Birinci, Necmeddin Şahiner'in 'Son Şahitler' kitabında Bediüzzaman ile tanışmasını şöyle aktarıyor: "Fatih'e gittim, Reşadiye Oteli'ni buldum. Üstad'ın elini öptüm. Hz. Üstad da alnımdan öperek nereli olduğumu ve ne yaptığımı sordu. Dilim tutulmuştu. Üstad bana dönerek, 'Seni, hem Zübeyir, hem Bayram, hem Ceylân, hem Hüsnü, hem Tahirî, hem de Abdülmuhsin gibi kabul ettim. Risale-i Nur'a hizmet eyle.' dedi."

M. Emin Birinci'nin cenazesi bugün Fatih Camii'nde kılınacak ikindi namazını müteakiben Eyüp Sultan Kabristanı'nda toprağa verilecek.

Mekanin Cennet olsun insallah. :cry:

Mükremin Albayrak
04 Nisan 2007, Çarşamba / zaman gazetesi
http://haydimutfaga.blogspot.com

"Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz"
(Tirmizi, Kıyamet, 53, no: 2507; Beyhaki, Şuabu'l-İman, 5/315, no: 2778; Bkz: Keşfu'l-Hafa, 2/265)

“Sükût-u lisan, selamet-i insan!”

Kullanıcı avatarı
sitare
Forum Öğretmeni

Mesaj gönderen sitare » 04 Nis 2007, 11:50

Mekanin Cennet olsun insallah. Amin
Yığılıp kalmışım bu Anadolu toprağına Sitare
Adam akıllı yorulmuşum
Ellerin böyle olmamalıydı
Ellerine acıyorum
Ve kim bilir kaç zamandan beridir kalbimi öğütlüyorum
Durup durup ıssız yerlerde
"güçlü ol ey kalbim, güçlü ol
Daha çok işimiz var" diyorum

Kullanıcı avatarı
mihmandar
Forum Müezzini
Forum Müezzini
İletişim:

Mesaj gönderen mihmandar » 04 Nis 2007, 15:46

Mehmet Emin Birinci'nin vefat anı SES kaydi
04/04/2007

http://www.moralhaber.net/haber_detay.p ... r_id=12940

Mehmet Emin Birinci'nin vefatı sırasında yanında Mehmet Paksu, İhsan Atasoy, Mücahit Çeleğen, Dr. Said Çeleğen bulunuyordu. Moral FM programcılarından Selahattin Kocaaslan'ın hazırlayıp sunduğu özel programda, yanında bulunanlar sOn anlarını bakın nasıl anlattı:

Vefat anında yanında İhsan Atasoy yanında idi. İhsan Atasoy o anı şu kelimelerle anlatıyor:

Böyle bir kaç ölüme şahit oldum, ancak böylesine hiç şahit olmadım. YAsin*i Şerif-'i bitirip cevşen okurken şuurunu kaybetti ve ellerini abdest alırken ki tavrı gibi kaldırdı. Bir iki kez tekrar etti. Oksijen hortumu çıktı. İlginç olansa bu esnada da öğle ezan okunuyordu. ELini yüzüne kaldırdı. Ezan bitti ve elini göğsünde bağladı. İlahi huzurda durur gibiydi. Öldüğünü hiç anlamadım. Doktor söyledi. Vakti dolmuştu.

(Tirmizi, Kıyamet, 53, no: 2507; Beyhaki, Şuabu'l-İman, 5/315, no: 2778; Bkz: Keşfu'l-Hafa, 2/265)

Kullanıcı avatarı
mikselina
Şehidine Ağlıyor
Şehidine Ağlıyor

Mesaj gönderen mikselina » 04 Nis 2007, 17:29

Bize de Böyle Ölüm Nasip Et YaRABBİ!

Şu anki durmumuza bakma ne olur!
Köy Hekimi " H a y a t t a N e Ç o k A c ı V a r "

Kullanıcı avatarı
mihmandar
Forum Müezzini
Forum Müezzini
İletişim:

Mesaj gönderen mihmandar » 04 Nis 2007, 20:01

mikselina yazdı:Bize de Böyle Ölüm Nasip Et YaRABBİ!

Şu anki durmumuza bakma ne olur!

amin kardeşim ecmain inşallah.
şimdi yine Mehmet Emin Birinci abiyle ilgili bir yazı okudum. :cry:
kabri nur, mekanı Cennet olsun inşallah.

.......

Dr. Said Çeleğen’in verdiği bilgiye göre, öğle ezanı sırasında ruhunu teslim etti. Birinci ağabeyin son anlarıyla ilgili olarak Dr. Said Çeleğen şunları söyledi:
“Sabah saat 09.00 sularında sekerât dediğimiz ölüm moduna girdi. Şuurunu kaybetmişti. Ama dudakları, duâ eder gibi sürekli kıpırdıyor, 'Allah' diyordu. Öğle ezanı okunmadan önce, yattığı yerde abdest alır gibi yaptı. Sonra ezan okununca namaza durur gibi hareketlerde bulundu. Böylece ruhunu teslim etti.”
Hastanede yattığı müddetçe, tıpkı sağlığında olduğu gibi namazı vaktinde kılmaya özen gösterdiğini belirten Dr. Çeleğen, gelen ziyaretçilerine de hep namaz konusunda tavsiyelerde bulunan biri olarak Birinci Ağabeyin, ezan okunurken ve namaz kılarken vefat etmesinin oldukça dikkat çekici olduğunu kaydetti.
Birinci ağabeyimiz 4 Nisan 2007 çarşamba günü, Fatih Camiinde ikindi namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Eyüp Sultan Kabristanında ebedî yolculuğuna uğurlanacak.