Teheccüd Namazı (Gece Namazı)

Köşe yazılarını derliyoruz.

Moderatörler: sitare, kardelenim, Divane, veli, beyaz dilekce, fyznur, gülümse, kelimat, my, Huucu, gulce

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Teheccüd Namazı (Gece Namazı)

Mesaj gönderen Ahmet » 31 Ağu 2007, 07:22

Yatsı namazından sonra , daha uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra, kılınacak nafile namaza “gece namazı”denir. Bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp kılınırsa “Teheccüd” adını alır. Teheccüd namazı iki rekettan on iki rekata kadardır. İki rekatta bir selam verilmesi daha faziletlidir. (Muhammed Bin Abdullah Hanî, Âdâb, s. 264)

Teheccüd namazı, Rasul-i Ekrem -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimize vacip yani farz hükmündeydi. Bu namaz O’nun ümmeti için sünnet-i müekkededir.

“Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah’a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır.” (Tirmizi, Deavât, 101)

Allâh Teâlâ çok sevdiği ve kâinâtı hürmetine yarattığı Habîb-i Edîb’ne daha fazla lütuflarda bulunmak için teheccüd namazını ona farz kılmıştı.
“Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur’ân ile teheccüd namazı kıl, Yakındır ki Rabbin seni bir makam-ı mahmuda eriştire.” (el-İsrâ/17, 79)

Rasulullah -sallallâhu aleyhi ve selem- Efendimiz gece namazını hiç terk etmezdi. Öyle ki hastalanacak veya ağırlık hissedecek olsa oturarak kılardı. (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 18 ) “Sabah namazından önce kılınan iki rek’at nâfile namaz dünyanın tamamından daha hayırlıdır.” (Müslim, Salâtu’l-Müsâfirîn, 96) buyururdu. Gözümün nûru diye tavsif ettiği namazı geceleri daha bir iştiyak ve arzû ile kılardı. Ayakları şişecek kadar kendinde geçerek kıldığı teheccüd namazına olan iştihâsını şöyle dile getirmişti:

“Allâh her peygamberde belirli birşeye karşı aşırı bir istek yaratmıştır. Benim en çok hoşlandığım şey de gece ibâdetidir…” (Heysemî, Mecmau’z-zevâid, II, 271)

Allâh’a yaklaştıran en mühim ibâdet olması hasebiyle ümmetinin de bu nimetten nasiblenmelerini arzû ederlerdi. Öncelikle yakın akrabasından tebliğe başlayan Efendimiz, bir gece Ali ile Fâtımâ -radıyallâhu anhümâ-’nın kapısını çalmış ve onlara:

- “Namaz kılmayacak mısınız?” (Buhârî, Teheccüd, 5) buyurarak geceyi boş geçirmemelerini istemişti.

Diğer ashâbına da:

“Aman gece kalkmaya gayret edin! Çünkü o sizden önceki sâlih kimselerin âdeti ve Allah’a yakınlıktır. (Bu ibâdet) günahlardan alı kor, hatalara kefâret olur ve bedenden dertleri giderir.” (Tirmizî, De’avât, 101) buyurarak onları huzûrun kaynağına yöneltmek istemişti.

Âile içinde kadın ve erkeğin Allâh’a ibâdet ve sâlih ameller işleme husûsunda birbirlerine destek olmalarının önemine dikkat çeken Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- bilhassa gece namazına kalkmada bu yardımlaşmanın daha da önemli neticeler hâsıl edeceğini şöyle ifâde etmiştir:

“Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah rahmet etsin.” (Ebû Dâvud, Tatavvu, 18, Vitir, 13)
İlmin Sonu Yoktur,ama Yarısı Hafızlıktır...

Kullanıcı avatarı
lityum19
Gümüş üye
Gümüş üye

Mesaj gönderen lityum19 » 31 Ağu 2007, 08:29

Bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp kılınırsa “Teheccüd” adını alır
bir de teheccüd namazının vakti, öğle namazının okunma saatinin geceye uyarlandığı vakitte giriyormuş.

Kullanıcı avatarı
Zümra
Altın üye
Altın üye

Mesaj gönderen Zümra » 01 Eyl 2007, 08:22

lityum19 yazdı:bir de teheccüd namazının vakti, öğle namazının okunma saatinin geceye uyarlandığı vakitte giriyormuş.

Tevafuk oldu abla ben de onu düşünüyordum tam. :)) :)) :))

"Gecenin yarısında kalk, yahut yarısından biraz eksilt. (Müzemmil 73-3)"

Ayette de bir zaman belirtiliyor sanırım.Yalnız abla ben şunu anlamadım geceye uyarlama derken ne kastedililiyor?
"... yaşamın bir merdivene benzediğini ve yukarıya çıkmayı sürdürmek için geride bıraktığın basamaklara artık dönmemen gerektiğini farkettiğinde..."

Kullanıcı avatarı
lityum19
Gümüş üye
Gümüş üye

Mesaj gönderen lityum19 » 01 Eyl 2007, 13:44

mesela 12:49 da okunuyorsa öğle ezanı, gece 00:49 da teheccüd namazının vakti giriyor. :cicekk

Kullanıcı avatarı
sedef55
Tanınmış üye

Mesaj gönderen sedef55 » 01 Eyl 2007, 15:08

Arkadaşlar gerçekten teheccüd namazı insana ciddi anlamda çok huzur veriyor. Kalkamayanlara tavsiyem ilk önce haftada 1 günü kendine belirlesin. Alışınca onu haftada birkaç güne çıkarsın. Namaz kardeşim Nergis'ten Rabbim razı olsun inşallah. Beni tehüccüde kaldırıyor. Canım kardeşim bunlar senin için :)) :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk
ŞİMDİ İBADET ET ,ÖLÜLER İBADET ETMEZ, ŞİMDİ OKU KABİRDE OKUYAMAZSIN..

Kullanıcı avatarı
zka
Süper üye
Süper üye
İletişim:

Mesaj gönderen zka » 01 Eyl 2007, 16:46

Namazim.com olarak birgün beraber kalksak teheccüde...

Hem birine söz verdiğin zamn daha kolay kalkılıyor...

Birbirimize söz verelim mi ne dersiniz?
ver ne olur Allahım . . .
Habibin ne istiyorsa, bize de ver Allahım . . .

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Mesaj gönderen Ahmet » 01 Eyl 2007, 17:36

Bence kendimiz kalksak Allah ile aramızda kalsa iyi olur.Yoksa Riya karışabilir diye düşünüyorum. :))

Allah bilsin yeter.

Kullanıcı avatarı
zka
Süper üye
Süper üye
İletişim:

Mesaj gönderen zka » 01 Eyl 2007, 18:06

Başkalarına göstermek maksadıyla değil,teşvik olması açısından bu fikri ortaya attım...

Tabi uygulayacak olan bizleriz... Karar vermek de bize kalmış...
ver ne olur Allahım . . .
Habibin ne istiyorsa, bize de ver Allahım . . .

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Mesaj gönderen Ahmet » 01 Eyl 2007, 18:09

Tabii olsa iyi olur.Ama herkesin bir namaz kardeşi var onlar kaldırıyordur. :))

nergis

Mesaj gönderen nergis » 01 Eyl 2007, 20:22

sedef55 yazdı:Arkadaşlar gerçekten teheccüd namazı insana ciddi anlamda çok huzur veriyor. Kalkamayanlara tavsiyem ilk önce haftada 1 günü kendine belirlesin. Alışınca onu haftada birkaç güne çıkarsın. Namaz kardeşim Nergis'ten Rabbim razı olsun inşallah. Beni tehüccüde kaldırıyor. Canım kardeşim bunlar senin için :)) :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk
:utangaccc :utangaccc Allah senden de razı olsun sedef ablacım :cicekk :cicekk
sizlerin sayesinde ben de sevap kazanıyorum inşaallah :cicekk :cicekk

Kullanıcı avatarı
Zümra
Altın üye
Altın üye

Mesaj gönderen Zümra » 02 Eyl 2007, 09:57

lityum19 yazdı:mesela 12:49 da okunuyorsa öğle ezanı, gece 00:49 da teheccüd namazının vakti giriyor. :cicekk

Allah razı olsun abla
:cicekk
Teşekkür ederim :)) :)) :))
"... yaşamın bir merdivene benzediğini ve yukarıya çıkmayı sürdürmek için geride bıraktığın basamaklara artık dönmemen gerektiğini farkettiğinde..."

Kullanıcı avatarı
yasin__
Yeni üye

Mesaj gönderen yasin__ » 11 Şub 2008, 00:32

teheccüt namazı gerçekten en önemli nafile namazı diyebilirim.kalkıpta kılabilene ne mutlu.rabbim her gece kalkıpta kılanlarlardan eylesin inşaallah...((AMİN))
[[ EN İYİ DOST NAMAZDIR ]]

Kullanıcı avatarı
Elaa
Namaz Aşığı
Namaz Aşığı

Mesaj gönderen Elaa » 13 Mar 2008, 16:51

evet çok güzel ve huzur verici namazlardan biri bende ara ara kılıyorum ve artık kendime farz gibi hissediyorum kalkamadığımda farz namazını kaçırmışcasına üzlüyorum ya düşünsenize arkadaşlar hz. peygamber efendimizin aleyhissalatu vesselamın çok sevdiği bi namaz vede o saatte herkes uyurken ALLAH-U TEALANIN huzurunda ve onunla başabaşaymışcasına bi his veriyo RABBım her daim ve hakkıyla kılanlardan eylesin...
Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi. (İmam-ı Azam)