Mahşer Meydanı ve Namaz

Köşe yazılarını derliyoruz.

Moderatörler: sitare, kardelenim, Divane, veli, beyaz dilekce, fyznur, gülümse, kelimat, my, Huucu, gulce

Kullanıcı avatarı
fyznur
Çok Özel Üye
Çok Özel Üye

Mahşer Meydanı ve Namaz

Mesaj gönderen fyznur » 15 May 2008, 22:50

Namaz kılanlar, kıyamette olduğu gibi Allah'ın huzurunda saflar halinde dururlar, suale, hesap vermeye, yalvarmaya baslarlar.

Namazda gözyasi dökerken ayakta durmak, kiyamet günü dirilerek kabirden kalkip mahser yerinde Allah'in huzurunda ayakta durmağa benzer.

Cenab-i Hakk: Sana verdigim bu kadar mühlet içinde ne yaptin? Ne kazandin ve bana ne getirdin?diyecektir.

Allah'in huzurunda bunun gibi derde dert katan yüz binlerce haberler sualler gelir.

Namazda kıyamda iken, Hitabi-i İlahiden kul utanir, utancindan ayakta iki büklüm olur, rükua varir. Çünki utancindan ayakta durmaga gücü kalmamistir. Rükuda, Allah'ı tesbih ve her türlü noksan sifatlardan tanzih ve tazim eder.

Sonra o kula, Hakk'tan ferman gelir: " basini kaldir da sorulan sualleri cevapla! " denir.

Kul utana sikila basini rükudan kaldirir, fakat dayanamaz; o günahkar, utancindan bu defa yüz üstü yere kapanir."

Ona bu sefer: secdeden basini kaldir da , yaptiklarindan haber ver!." diye ferman gelir.

Kul, bir kere daha utanarak basini kaldirir, ama dayanamaz, yine mahviyet içinde yüz üstü düser."

Cenab-ı Hakk: tekrar basini kaldir da söyle; yaptiklarini inceden inceye sana soracagim! diye buyurur."

Allah'in heybetli hitabi, onun ruhuna öyle te'sir etmistir ki, ayakta duracak mecal ve takati yoktur. Bu agir yük sebebiyle ka'deye varir. Dizleri üstüne çöker.

Cenab-i Hakk ise: haydi, söyle, anlat! Sana nimet vermistim; nasil kullandin? Sükrünü eda eyledin mi? Sana maddi ve manevi sermaye vermistim; onunla neler kazandin? buyurur.

Kul yüzünü sağ tarafina döndürür; peygamberlerin ruhlarina ve meleklere selam verir.

Onlara der ki : Ey mana padisahlari! Bu kötü kisiye sefaat edin; bu günahkarin ayagi da örtüsü de çamura batti.

Peygamberler selam veren kula derler ki: Çare ve yardim günü geçti, gitti. Çare dünyada olabilirdi. Orada hayirli isler yapmadin, ibadet etmedin, vaktini bos seylerle öldürdün!

Kul bu defa yüzünü sola çevirir. Yakinlarinda yardim ister.

Onlar da : " sus! Biz kimiz ki sana yardim edelim? Elini bizden çek; kendi cevabini Rabbine kendin ver! " derler.

Ne o taraftan ne de bu taraftan çare bulamayan kulun gönlü param parça olur.

Herkesten ümidini kesmis bir vaziyette iki elini açarak aciz ve boynu bükük bir halde dua, niyaz ve ilticaya baslar.

Der ki: " Allah'im! Herkesten ümidimi kestim. Evvel ve ahir kulunun bas vuracagi, siginacagi yegane sığınak sensin. Senin sonsuz rahmet ve merhametine sığındım."

Osman Nuri Topbaş : İslam İman İbadet kitabından

Kullanıcı avatarı
gülümse
Bir Dost

Mesaj gönderen gülümse » 16 May 2008, 14:24

Rabbim gönlü param parça olan kullarından eylemesin bizleri..

Allah razı olsun..
biz dua ettikçe bitmeyiz..

Kullanıcı avatarı
kırcıcegıyaren
Yeni üye

Mesaj gönderen kırcıcegıyaren » 03 Haz 2009, 16:48

çok güzel bi paylaşım gerçekden bende namazlarımda bazen düşünürüm böyle ve o zaman nasıl kıldığımı anlamam bir de bakmışım ki selamdayım.. Rabbim hepimizi affetsin dualarımızı kabul etsin cenneti ve ül cemalini görmeyinasip etsin inşallah :oops:
ölmeden öleceğini bil ki yaşatıldığını farkedesin

Kullanıcı avatarı
kaktüs
Çok Özel Üye
Çok Özel Üye

Mesaj gönderen kaktüs » 03 Haz 2009, 17:06

ne güzel anlatılmış teşekkürler paylaşım için
Dost biperva, felek birahm, devran bisükûn
Dert çok, hemdert yok, düşman kavi, talih zebunFukara kalbine her kim dokuna
Dokuna sinesi Allah okuna

Kullanıcı avatarı
oksilator
Altın üye
Altın üye

Mesaj gönderen oksilator » 04 Haz 2009, 10:06

Allah'im! Herkesten ümidimi kestim. Evvel ve ahir kulunun bas vuracagi, siginacagi yegane sığınak sensin. Senin sonsuz rahmet ve merhametine sığındım."
"VERMEK İSTEMESEYDİ İSTEMEYİ VERMEZDİ"

ŞİMDİ KYOTO ZAMANI SULARI DİKKATLE KULLANALIM ARKADAŞLAR...

Allahım gönlümdekini hakkımda hayırlı eyle ,hakkımda hayırlı olanı gönlüme razı eyle.

Kullanıcı avatarı
efecelebi
Tanınmış üye

Mesaj gönderen efecelebi » 04 Haz 2009, 17:58

Çok etkileyici bir metin, bunları yaşadığımızı düşünsek...
Rabbim hakkıyla kendine kul habibine ümmet olmayı nasip eylesin
ALLAH razı olsun...

Selam ve dua ile
Saygılar...
ALLAH ın emrettiklerini yapalımki mutluluk hakkımız olsun ;)

Kullanıcı avatarı
hasantalha
Tecrübeli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hasantalha » 14 Ağu 2009, 02:33

ALLAH Razı olsun güzelmiş
namaz kıldım,oruç tuttum
sen yobazsın dediler..