Sadece gözünün şükrüne yetti

Köşe yazılarını derliyoruz.

Moderatörler: sitare, kardelenim, Divane, veli, beyaz dilekce, fyznur, gülümse, kelimat, my, Huucu, gulce

Kullanıcı avatarı
Arif Genç
Forum Müezzini
Forum Müezzini

Mesaj gönderen Arif Genç » 27 Tem 2007, 11:31

Cebrail (a.s.), Peygamber Efendimizin (a.s.m.) yanına geldi ve şöyle dedi:
– Ya Muhammed! Seni hak olarak gönderen Allah’a yemin olsun ki, bizler şöyle bir olaya şahit olduk. Önceki ümmetler içinde bir kul vardı. Allahü Teala’ya bir adada beş yüz sene ibadet etti. Cenab-ı Hak, o adada onun için tatlı bir su çıkardı, bir de nar ağacı yarattı.

Ağaç her gece bir nar bitiriyordu; o da bu su ve nar ile gıdalanıyordu. Böylece ibadetine devam ediyordu. Bu kulun eceli yaklaşınca Allah’a ruhunu secde halinde alması için dua etti. Allah da duasını kabul buyurdu.

Bizler yeryüzüne inince ona uğruyorduk. Ruhu alındıktan sonra göğe yükseldiğimizde İlâhî ilimde bu kulun kıyametteki halini şöyle bulduk. O, Aziz ve Celil olan Allah’ın huzurunda durdurulur. Allah meleklerine:

– Kulumu rahmetimle cennete koyun, der. Adam:

– Ya Rabbi, beni amelimin karşılığı olarak cennetine koy, der.

Bu konuşma tam üç kez tekrarlanır. Bunun üzerine Ce­nab-ı Hak, meleklerine:

– Bu kuluma verdiğim nimetlerle yaptığı ibadetleri bir ölçün, diye emreder. Melekler ölçerler, kulun yaptığı beş yüz senelik ibadet ancak gözünün görme nimetine karşılık gelir. Vücudunun diğer azaları şükürsüz kalır. Bunun üzerine Allah, meleklerine:

– Verdiğim nimetlere karşı şükretmeyen bu kulu ateşe atın, diye emreder. Melekler kulu ateşe doğru sürüklerler. O zaman kul:

– Ya Rabbi! Beni rahmetinle cennetine koy, diye yalvarır. Allah da meleklerine:

– Onu geri getirin, emrini verir. Kul İlâhî huzura getirilir. Allah:

– Ey kulum, sen hiçbir şey değilken seni kim yarattı, diye sorar. Adam:

– Sen yarattın ya Rabbi, der.

– Bu senden mi kaynaklandı, yoksa benim rahmetimle mi oldu?

– Benden değil, senin rahmetinle oldu.

– Sana beş yüz sene ibadet etme kuvvetini kim verdi?

– Sen verdin ya Rabbi.

– Diğer bütün nimetleri kim verdi?

– Sen verdin ya Rabbi.

– Evet, bütün bunlar Benim rahmetimle olmuştur; nihayet bunu anladın, seni de rahmetimle cennetime koyuyorum. Ey meleklerim bunu rahmetimle cennete koyun. Ey kulum sen bundan önce güzel bir kuldun, buyurur ve onu cennetine koyar.

Sonra Cebrail Aleyhisselâm şöyle der:

– Ey Muhammed, gördüğün gibi her şey ancak Allah’ın rahmetiyle olmaktadır.

Namazı Yaşayanlar/Said Demirtaş/Nesil Yayınları
“Namaz tevâzudur, yalvarmadır, günahtan pişmanlıktır ve ellerini kaldırıp “Allah’ım!” diye yakarmadır. Kim böyle yapmazsa namazı eksiktir.” ( Tirmizi, Salat, 166)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Benimle onlar (münafıklar) arasındaki ahid (antlaşma) namazdır. Kim onu terkederse küfre düşer."

''Allahümme barik lena fi recebe ve şa'ban ve belliğna ramazan''
Ey Rabbim! Bize Receb'i ve Şa'ban'ı mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaşdır"

Kullanıcı avatarı
gölge dostu
Namaz Aşığı
Namaz Aşığı

Mesaj gönderen gölge dostu » 27 Tem 2007, 11:36

paylaşım için ALLAH razı olsun.ALLAH'IM bize rahmetinle muamele et.
''Herşey kader ile takdir edilmiştir. Öyle ise kısmetine razı ol ki, kolaylık üstünde kolaylık göresin''.

" Evet izzet ve azamet isterler ki :Esbab,perdedar-ı dest-i kudret ola aklın nazarında. Tevhid ve ehadiyyet isterler ki:Esbab ellerini çeksinler te'sir-i hakikiden"

Kullanıcı avatarı
NUR-I_DILARA
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen NUR-I_DILARA » 27 Tem 2007, 12:13

ALLAH'IM bize rahmetinle muamele et.

AMİNNNNN...RAHMAN RAZI OLSUN...
[img::]http://img233.imageshack.us/img233/8858 ... supkr3.jpg[/img]

Dua Kardeşim:Özlemvedünya

Kullanıcı avatarı
olben
Namaz Aşığı
Namaz Aşığı

Mesaj gönderen olben » 27 Tem 2007, 12:23

Allah razı olsun daha öncede dinlemiştim bunu..
Keşke kemalat arenasında yazsaydın bu konuyu :cicekk
Din kardeşini bir günahından dolayı ayıplayan kendiside o günahı işlemedikçe vefat etmez.

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Mesaj gönderen Ahmet » 27 Tem 2007, 14:52

Arif abi bunun kaynağını merak ettim şimdi.Kitap kaynağı değil.Kimin rivayet ettiği.:)) :good
İlmin Sonu Yoktur,ama Yarısı Hafızlıktır...

Kullanıcı avatarı
Arif Genç
Forum Müezzini
Forum Müezzini

Mesaj gönderen Arif Genç » 27 Tem 2007, 15:45

kaynagı bu kitap ahmet kardeşim üstte yazıyor

Resim[/URL]
Shot at 2007-07-27[/img]

Said Demirtaş
Nesil Yayınları

144 sayfa. 1. baski.

Namaz kılan bütün mü’minlerin arzusu, huşû içinde, tâdil-i erkânla, hakkını vererek, kaliteli bir ibadeti başarmaktır. Şuur içinde abdest alıp ezanla birlikte seccadenin başına koşmanın ve aşk ile “Allahü ekber” demenin özlemiyle yanıp tutuşan Müslümanlar, namazda dünyayı unutup sadece Allah’ın büyüklüğünü ve güzelliğini düşünmek isterler. Siz de namazı hayatınızın odağına koyup dosdoğru bir şekilde kılmak istiyorsanız, kaliteli namaz kılan Allah dostlarını ve ibadette yaşadıkları ikramları bilmelisiniz.
İşte elinizdeki kitap başta Peygamber Efendimiz (a.s.m.) olmak üzere sahabelerin, evliyaların ve namaza gönül verenlerin yaşadığı ikramları, hazları ve inayetleri anlatıyor. Okuduğunuzda kaliteli bir namaz kılmayı ideal hâline getirecek, onlara benzemeye çalışacak ve namazı bir aşka dönüştüreceksiniz.
“Namaz tevâzudur, yalvarmadır, günahtan pişmanlıktır ve ellerini kaldırıp “Allah’ım!” diye yakarmadır. Kim böyle yapmazsa namazı eksiktir.” ( Tirmizi, Salat, 166)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Benimle onlar (münafıklar) arasındaki ahid (antlaşma) namazdır. Kim onu terkederse küfre düşer."

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Mesaj gönderen Ahmet » 27 Tem 2007, 15:49

abi hangi kitap olduğunu sırmuyorum.Bu hadisi kimin rivayet ettiğini soruyorum.buhari mi müslim mi tirmizi mi ebu davud mu ibn Mace mi?

o kitapta o yazının altında kaynak yazmıyorsa öyle kitapları pek tercih etmem. :)) :)) :cicekk

Kullanıcı avatarı
Arif Genç
Forum Müezzini
Forum Müezzini

Mesaj gönderen Arif Genç » 27 Tem 2007, 16:07

ahmet kimin rivayet ettigini bilmiyorum heralde yazıyordur yazının altında ama kitap bende degil arkadaştan aldım yazıyı kimin rivayet ettigini :)) onuda sen bul :)) kardeşim

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Mesaj gönderen Ahmet » 27 Tem 2007, 16:11

Abi hadi yazmıyorsa:))
Böyle bir hadis ilk defa duydum da ondan kaynağını bir sorayım dedim. :P

Kullanıcı avatarı
seyyah
Gezgin Üye
Gezgin Üye

Mesaj gönderen seyyah » 27 Tem 2007, 18:15

Rabbim sana da bizede rahmetiyle muamale etsin ahmet,yorma Arif abini :)

Allah razı olsun Arif kardeşim,hiç olduğumuzu idrak ettiren hoş bir yazı :cicekk
''Kendinize azık edinin.Şüphesizki azığın en hayırlısı takvadır''

Kullanıcı avatarı
yettimgari03
Tanınmış üye

Mesaj gönderen yettimgari03 » 08 Ağu 2007, 23:31

ALLAH RAZI OLSUN...