benim haccım buydu

Köşe yazılarını derliyoruz.

Moderatörler: sitare, kardelenim, Divane, veli, beyaz dilekce, fyznur, gülümse, kelimat, my, Huucu, gulce

Kullanıcı avatarı
namaz_dostu
Tecrübeli Üye

benim haccım buydu

Mesaj gönderen namaz_dostu » 03 Haz 2007, 20:53

Abdullah bin Mübârek (736-796), bir sene hacca gitmisti. Hacdan sonra rüyada, meleklerin gökten indiklerini gördü. Meleklerden biri, digerine sordu:

-Bu sene kaç kisi hacca geldi?

-Altiyüzbin kisi.

-Kaç kisinin hacci kabul edildi?

-Hiçbirinin hacci kabul edilmedi. Abdullah bin Mübârek hazretleri bu cevabi isitince çok sikildi. Çok üzüldü.

-Çok zor is. Altiyüzbin kul, ihtiyaç ve yalvarma ile dünyanin her tarafindan hacca geldiler. Çöller ve diger zor sartlarda büyük sikintilara katlandilar. Bütün yaptiklari bosa gitti. Hiç birinin hacci kabul edilmedi, dedim. Sonra melek:

-Sam'da Ali bin Muvaffak adinda birisi vardir. O hacca gelmedi. Ama, hacci kabul edildi, Altiyüzbin haciyi ona bagisladilar. Hepsinin hacci kabul edildi, dedi.

Uyaninca, arkadaslarimdan ayrildim. Sam kafilesine katildim. Sam'a gittim. Ali bin Muvaffak'in evini arastirip, buldum. Kapiyi çaldim. Bir kimse kapiya çikti. Adini sordum.

-Ali bin Muvaffak, ya sizinki?

-Abdullah bin Mübârek, cevabini vermemle, feryat edip, kendinden geçti. Kendine gelince, gördügüm rüyâyi kendisine anlattim.

-Haccinin kabûl edildigini ve kendi hacci ile beraber altiyüzbin kisinin haclarinin da kabûl edildigini haber vererek, bana nasil bir hayirli amel isledigini anlat, dedim.

-Ben ayakkabi tamircisiydim. Otuz seneden beri hacca gitmek arzusundaydim. Bu isimden otuz senedir, üçyüz dirhem (1440 gr) gümüs biriktirdim. Bu sene hacca gidecektim. Hanimim hamileydi. Komsunun evinden yemek kokusu burnuna geldi. Hanimim komsudan yemek istememi söyledi. Komsuya gidip, hanimimin arzusunu söyledim. Komsum aglayarak: ''Ey Ali bin Muvaffak, bizim bu yemegimiz size helâl degildir. Çünkü üç gündür, çocuklarim bir sey yememislerdir. Bütün Sam sehrinde hiçbir is bulamadim. Kimse bana is vermedi. Ölü bir hayvan gördüm. Ondan çocuklara yemek pisiriyorum. Size helâl olmaz'' dedi. Bunu duyunca, içime bir aci düstü. ''Niçin Kâ'be'ye gideyim. Benim haccim buradadir'' dedim. Hac azigim üçyüz dirhemi komsuma verdim. ''Bunu al ve çoluk çocuguna nafaka yap. Benim haccim da bu olsun'' dedim. Abdullah bin Mübârek:

-Allahü teâlâ dogru rü'yâ gösterdi, dedi...
NAMAZ KILMAYAN HAİNDİR,HAİNİN HUKMU MERDUTTUR>>>BEDİUZZAMAN SAİD NURSİ

Kullanıcı avatarı
rostusabiberi
Süper üye
Süper üye

Mesaj gönderen rostusabiberi » 04 Haz 2007, 17:45

allah razı olsun...ya biz ?
esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü ebeden daima....

allahaimanet

Kullanıcı avatarı
namaz_dostu
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen namaz_dostu » 04 Haz 2007, 19:22

bizi sorma bilader :oops: :oops:
inşalah kabul edenelrin içinde oluruz..
zor ama imkansiz mi?
NAMAZ KILMAYAN HAİNDİR,HAİNİN HUKMU MERDUTTUR>>>BEDİUZZAMAN SAİD NURSİ

Kullanıcı avatarı
tevazuu
Yeni üye