1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Sabah namazını kıl(ma)mak

Gönderilme zamanı: 23 May 2007, 12:22
gönderen seyyah
Sabah namazını kılmamak

İslam dininin en mühim ibadetlerinin başında gelir namaz…Yüce Rabbimiz namazı Müslüman olmanın şiarı olarak görüyor. Namaz, Hicret'ten bir buçuk yıl önce Mirac gecesi farz kılınmıştır.Namaz ibadeti Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yetmiş kez emredilmiştir.

Namazla ilgili olarak Kur'ân’da şöyle denmektedir: "Gündüzün iki tarafında (sabah ve akşam) ve gecenin(gündüze) yakın saatlerinde namaz kıl; çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, ibret alanlara bir öğüttür" (Hûd Suresi - 114. Ayet)…Yine namazla ilgili olarak "Öyle ise akşama girerken ve sabaha ererken Allah’ı tesbih (etmeniz gerekir). Göklerde ve yerde, günün sonunda da, öğleye erdiğiniz zamanda da hamd, O’na mahsustur. ” (Rum Suresi-17 - 18. Ayetler) buyuruluyor.

Arapça'da sabah namazına "salatül-fecr" denmektedir. Günümüzde sabah namazını kaza etmeyen Müslüman göstermek pek mümkün değildir. Hemen hemen takva sahipleri bile bu namazı ömürlerinde birkaç kez kazaya bırakmışlardır. Çünkü sabah namazının vakti uykumuzun en tatlı vaktine tekabül etmektedir.

Bu namazı kılanların önemli bir kısmı da üstüne başına bulaştırmaktadırlar. Yataktan kalktıklarında tuvalete gitme ihtiyaçları olsa da bir an evvel yataklarına dönüp uykularına kaldıkları yerden devam etmek için sıkışık olarak abdest alıp namaza durmaktadırlar. Hâl böyle olunca dört rekatlık namazı kıvrana kıvrana kılmak zorunda kalmaktadırlar. Yani abdestin bozulmaması için ellerinden gelen her türlü manevrayı yapmaktadırlar.

Taharet için zaman ayırmayan kişinin namazı bütün erkânlarına uyarak kılması beklenemez. Onu da alelacele uykuyla uyanıklık arasında pat küt kılmaktadırlar. Durum böyle olunca namazdan beklenen haz alınamamaktadır.

Sabah namazına uyanamayıp güneş doğduktan sonra uyanan bir Müslüman güneşin doğmasından bir süre sonra (kırk beş dakika kadar) sünneti de dahil olmak üzere namazını kaza eder. Öğle vaktine yakın bir zamana kadar geciktirebilir, ancak öğleden sonraya bırakamaz.

Hz. Peygamber sabah ve ikindi namazlarına diğer namazlardan daha çok önem vermiş ve bunların hiç bir zaman kaçırılmamasını tembihlemiştir. Bir hadis-i şerifte şöyle buyuruluyor: "... Güneşin doğuşundan ve batışından evvelki namazların hiç birisinden alıkonmamak elinizden gelirse, (bunu yapmaya) çalışınız".

Bir başka hadiste de Resulullah şöyle diyor: “Bir grup melek geceleyin, diğer bir, grup da gündüz ardarda size gelirler ve aranızda kalırlar. Bunlar sabah ile ikindi namazlarında buluştuktan sonra (gündüz) aranızda kalmış olanlar semaya çıkarlar. Rableri kullarının halini en iyi bilen olduğu halde meleklere "Kullarımı ne halde bıraktınız?" diye sorar. Onlar da "Onları namaz kılarken bıraktık, zaten namaz kılarken bulmuştuk" cevabını verirler; Biriniz ikindi namazından bir secdeyi gün batmadan evvel yetiştirecek olursa, namazını tamamlasın. Sabah namazından da bir secdeyi gün doğmadan yetiştirecek olursa, namazını tamamlasın"


Peygamber Efendimiz sabah namazının sünnetine diğer sünnetlerden daha çok önem vermiş ve bunun terkedilmemesini istemiştir. Şu hadis-i şerif bunun önemini bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor: “ Düşman süvarisi kovalasa bile sabah namazının iki rekât sünnetini terketmeyin” Bu önemden dolayıdır ki, diğer namazların sünnetleri kaza olarak kılınamazken, sabah namazının sünneti güneş doğduktan sonra kaza edilebilmektedir. Ancak başka bir hadiste ise cemaat farza durduktan sonra sünnetin terkedilmesi istenerek cemaatin önemi vurgulanıyor: “Farza kametlendikten sonra, farzdan başka namaz kılınmaz"

Rasûlüllah Efendimiz buyuruyor ki: "Münafıklara sabah ile yatsı namazlarından daha ağır gelen hiç bir namaz yoktur. (Halbuki) bu iki namaz (ın cemaatin) de olan (sevap ve fazileti) bilseler emekleye emekleye, sürüne sürüne de olsa gelip onlara hazır olurlardı"

Yukarıdaki hadisteki ifadeler işin ehemmiyetini fazlasıyla ortaya koyuyor. Oysa en çok ihmal ettiğimiz namazlardır yatsıyla sabah….Yatsı namazını yorgunluğumuzu, sabah namazını ise genelde uykusuzluğumuzu bahane ederek kılmayız. Oysa bunlar şeytanın içimize soktuğu basit gerekçelerden başka bir şey değildir. Bunların mazeret olarak hiçbir kıymeti yoktur. Bunlarla ancak kendimizi kandırabiliriz.

Sabah ezanında diğer ezanlardan farklı olarak şu ilâve kısım okunur: “essalâtu hayrun mine'n-nevm...”…”Yani namaz uykudan hayırlıdır” mealindeki uyarı ifadesi….Bu ihtar her sabah yapılıyor bizlere. Fakat basiretimiz köreldiği için bu haykırışı duyamıyoruz.

Namazların en mükâfatlısı olan sabah namazı vaktinde müminlerin üzerine rahmet ve bereket yağar. Bu rahmet ve bereketten istifade edenlerimiz ne kadar da azdır. Hele havanın soğuk olduğu kış mevsiminde sabah namazını adeta nadasa bırakırız. Kılmamak için onlarca mazeret üretiriz. Şeytan dört bir taraftan sarıp sarmalar bizi. Yatağımızı iyice ısıtır. Kılmamamız için ne gerekiyorsa yapar. Oysa sabah namazını huşu ile kılan insan güne bambaşka bir manevî huzurla başlar. İlâhî vazifesini yapmış olmanın getirdiği rahatlığı tüm hücreleriyle hisseder.

Her tarafın sükûnete büründüğü o mübarek vakitte kuşlar bile kendi dillerince Hakk’ı zikrederken kendini mümin olarak vasıflandıran kişinin beş dakikalık bir ibadeti ihmal etmesi ne kadar hazindir. Sabah namazını kılmamak futbol tabiriyle söylemek gerekirse güne 1-0 yenik başlamak demektir. Günün ilk imtihanını kaybetmektir. Resulullah’ın "Dünya ve içindekilerden hayırlıdır." dediği sabah namazını kaçıranların bahanelere sığınması işledikleri günahı örtmez. Sabah namazını ihmal etmek birkaç kez olursa hoş görülebilir. Fakat devamlılık arz ederse ileri sürdüğümüz hiçbir mazeret işlenen günahı örtemez.


Müslüman düzenli yaşayan insandır. Onun ne zaman yatacağı, ne zaman kalkacağı hep planlıdır. Mümin planlarını yaparken Müslüman olduğunu ve inancının gereklerini düşünür ve günün yirmi dört saatini ona göre değerlendirir. Gece yarılarına kadar televizyonun karşısında pinekleyip, sabah namazını terkedip öğleye kadar uyumak müslümana yakışmaz

Gönderilme zamanı: 23 May 2007, 13:32
gönderen rostusabiberi
KARDEŞ allah razı olsun paylaşımın için...

Gönderilme zamanı: 23 May 2007, 14:18
gönderen mikselina
sabah namazı kılıp yat bari be mübarek. değil mi ama :)

Gönderilme zamanı: 26 May 2007, 09:39
gönderen Ahmet
Allah Razı Olsun

ya ben 2 gündür sabah namazına uyanamıyorum...

çok üzülüyom ağlıyom...

sabah namazına kalkmamak bana büyük azap veriyor...

iştahım kaçıyor...

:cry: :cry: :cry:

Gönderilme zamanı: 26 May 2007, 09:52
gönderen sitare
ahmetsaygili yazdı:Allah Razı Olsun

ya ben 2 gündür sabah namazına uyanamıyorum...

çok üzülüyom ağlıyom...

sabah namazına kalkmamak bana büyük azap veriyor...

iştahım kaçıyor...

:cry: :cry: :cry:
Nazarladık seni ahmet kardeş. :( Dua edelim inşaallah .Biz kaç gündür kalkıp,tesbihatımızı da yapıyoruz çok şükür.Çok mutluyuz :))

Gönderilme zamanı: 26 May 2007, 10:38
gönderen Ahmet
esselam yazdı:
ahmetsaygili yazdı:Allah Razı Olsun

ya ben 2 gündür sabah namazına uyanamıyorum...

çok üzülüyom ağlıyom...

sabah namazına kalkmamak bana büyük azap veriyor...

iştahım kaçıyor...

:cry: :cry: :cry:
Nazarladık seni ahmet kardeş. :( Dua edelim inşaallah .Biz kaç gündür kalkıp,tesbihatımızı da yapıyoruz çok şükür.Çok mutluyuz :))
Çok uykusuz kaldığımdan..

şimdi başımda telefon kurulu saat 3 ten 10 dakikada bir çalıyor...

ama tam uyanamıyom...

bir baktım güneş doğmuş...

ama bunada şükür bunada elhamdülillah...

hiç kılmanlarda var...

daha yeni hem sünneti hemde farzı kazaladım..

çok mutluyum... :)) :)) :))

Gönderilme zamanı: 26 May 2007, 11:35
gönderen mikselina
hocam kılıp yat o zaman sen de :)

Gönderilme zamanı: 26 May 2007, 12:29
gönderen Ahmet
mikselina yazdı:hocam kılıp yat o zaman sen de :)
nasıl kılıp yatıcam...

sabah namazını yatsı namazından sonramı... :kahkah :kahkah

Gönderilme zamanı: 26 May 2007, 12:37
gönderen mikselina
sabah namazına kadar uyumayacaksın. zaten vakit 3.30 da giriyor artık.

Gönderilme zamanı: 26 May 2007, 12:42
gönderen Ahmet
yok öyle olmaz..

ancak öğle namazından sonra ikindi namazına kadar uyuyunca gece rahat kalkarım...

Az sonra yatıcam... :)) :)) :))

Gönderilme zamanı: 26 May 2007, 12:44
gönderen mikselina
iyi hadi uyu bakalım!

Gönderilme zamanı: 26 May 2007, 15:16
gönderen Ahmet
mikselina yazdı:iyi hadi uyu bakalım!
uyandım...

çok mutluyum..

uykusuz değilim...

bir şeyi anlamadım..

ben saat kaçta uyudum da kaçta kalktım kafam karıştı... :kahkah

Gönderilme zamanı: 27 May 2007, 10:21
gönderen Dosta yakın
Üsteki öğütler çok güzeldi çoğunu okumadım ama vakit bulursam okurum :cicekk :cicekk :cicekk :cicekk

Gönderilme zamanı: 28 May 2007, 08:56
gönderen oksilator
MİKSELİNA.... HANİ AMMET' e sabah namazını kılyat dedin ya nasıl yani .ezan okunmadanda olur mu? cevap verirsen sevinirim. Çünkü geç yatıyor sabah namazına kalkamıyorum bazen.