Cemaatle Namaz Kılıyormuyuz???

Köşe yazılarını derliyoruz.

Moderatörler: sitare, kardelenim, Divane, veli, beyaz dilekce, fyznur, gülümse, kelimat, my, Huucu, gulce

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Cemaatle Namaz Kılıyormuyuz???

Mesaj gönderen Ahmet » 06 May 2007, 14:50

Cemaatle namaz kılmaya ne kadar uyuyoruz? Bununla ilgili peygamber efendimiz şöyle diyor : Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Münafıklara en ağır gelen namaz yatsı namazıyla sabah namazıdır. Eğer bu iki namazdaki hayrın ne olduğunu bilselerdi, emekleyerek de olsa onları kılmaya gelirlerdi. Nefsimi kudret eliyle tutan Zât'a kasem olsun! Ezan okutup namaza başlamayı, sonra halkın namazını kıldırması için yerime birini bırakmayı, sonra da beraberlerinde odun desteleri olan bir grup erkekle namaza gelmeyenlere gitmeyi ve evlerini üzerlerine yıkmayı düşündüm."
Buharî, Ezân 29, Husûmât 5, Ahkâm 52 ; Müslim, Mesâcid 252, (651 ) ; Muvatta, Salâtu'l-Cemâ' a 3, (1, 129-130) ; Ebu Dâvud, Salât 47, (548, 549); Tirmizî, Salât 162, (217); Nesâî, İmâmet 49, (2, 107).

Şimdi soruyorum. Peygamber Efendimiz bunu insanlara acımadığı için mi(haşa)? Yoksa Cemaatle namaz kılmaya ne kadar önem verdiğini göstermek için mi?

Bi de şöyle düşünelim. Bedir Savaşı cereyan ediyor düşman üzerinize geliyor. Peygamber Efendimiz emir veriyor. ordu çarpışmaya başlıyor. Yanlız bir kısmı geride kalıyor. Onlar cemaat olarak namaza duruyor. Düşünün cemaat olarak düşman karşınızda olduğu halde bırakın farzı terk etmeyi sünneti dahi terk etmiyorlar. Öndeki çarpışanlar. Komutan'ın (S.A.V.) emri ile geriye çekilip onlar cemaat olarak namaza duruyorlar. Önceden namaz kılanlar çarpışıyorlar. Bu Kur'an-ı Kerim de korku namazı olarak geçer.

Gerçekten buna riayet ediyor muyuz? Lütfen Allah(c.c.) rızası için doğru cevap verelim. Bundan sonra da cemaatle namaz kılmaya özen göstermeye çalışalım.
İlmin Sonu Yoktur,ama Yarısı Hafızlıktır...

Kullanıcı avatarı
sitare
Forum Öğretmeni

Mesaj gönderen sitare » 06 May 2007, 14:56

Daha dün,eşim yatsıyı cemaatle kılalım dedi,ben siz kılın ben sonra kılarım dedim.Onlar baba-oğul kıldılar :oops: :kafayivurma
Yığılıp kalmışım bu Anadolu toprağına Sitare
Adam akıllı yorulmuşum
Ellerin böyle olmamalıydı
Ellerine acıyorum
Ve kim bilir kaç zamandan beridir kalbimi öğütlüyorum
Durup durup ıssız yerlerde
"güçlü ol ey kalbim, güçlü ol
Daha çok işimiz var" diyorum

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Mesaj gönderen Ahmet » 06 May 2007, 14:58

işte bu şeytanın vesvese si

burda
namaz yazısı bölümünde

şeytanın insanları nasıl kandırdığını yazıyor

onu mutlaka ama mutlaka okuyun

ona göre göre kendinize çeki düzen vermenizi tavsiye ederim

Allaha Emanet Olun :)) :)) :)) :))

Kullanıcı avatarı
tevazuu
Yeni üye

Mesaj gönderen tevazuu » 08 Haz 2007, 20:24

Evde maalesefki cemaatle hiç kılamıyoruz. Aslında kılmıyoruz desek daha doğru herkes kendisi kılıyo. İnşaallah kılmaya gayret gösterenlerden oluruz.
Allah razı olsun kardeşim.

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Mesaj gönderen Ahmet » 09 Haz 2007, 09:10

Artık Şeytanın belini kütürdetin.Kırın, yenin..

Kullanıcı avatarı
oksilator
Altın üye
Altın üye

Mesaj gönderen oksilator » 11 Haz 2007, 06:03

ben artık cemaatle namaz kılmak için öğlenleri camiye gitmeye çalışıyorum.herkes çok şaşırıyor." erkek gibi " camiye gidiyormuşum.
onlar yetmez gibi camii dekilerde şaşırıyor. açık gelip üstümü değiştirip namaz kılınca ama buna da alışacaklar....
Birde ahmet karşeşim cemaatle camiide namazda uyulacak kurallar var mı? en azından imama uyuyuluyor ama neler okunacak yani neler yapılıyor biraz bilgi verirmisin benimgibi acemilere...
"VERMEK İSTEMESEYDİ İSTEMEYİ VERMEZDİ"

ŞİMDİ KYOTO ZAMANI SULARI DİKKATLE KULLANALIM ARKADAŞLAR...

Allahım gönlümdekini hakkımda hayırlı eyle ,hakkımda hayırlı olanı gönlüme razı eyle.

Kullanıcı avatarı
anonim
Bir Dost

Mesaj gönderen anonim » 11 Haz 2007, 09:39

Abla maaşallah derim ben buna :cicekk
[img::]http://img157.imageshack.us/img157/6739/imzamxg0.jpg[/img]

Allahım senden rızanı istiyorum..

Kullanıcı avatarı
Ahmet
Hafız Üye
Hafız Üye

Mesaj gönderen Ahmet » 11 Haz 2007, 11:01

Estağfirullah
Tabi bayan olduğunuz için kapalı olucaksınız...İmamla namaz kılınırken sünneti biraz hızlı kılıp farza yetişmeniz lazım.
1- Gamet Getirildiğinde Hayyelisale denildiğinde herkes kalkar.
2- Niyet için örnek veriyim "Niyet Ettim Allah Rızası için Bugünkü Öğle Namazının Farzını kılmaya uydum İmama" deyip İmamın Tekbirinden sonra Sizde tekbir getirip namaza durcaksınız.
3- Tekbiri getirdikten sonra Subhanekeyi okuyup suscaksınız.Burda cemaatler subhanekeyi okuyup euzu besmele çekiliyor.Cemaat besmele çekmez.Sadece Subhanekeyi okuyup susar.Sünnetti. Kaynak(Diyanet ilmihali 1. Cilt)
4- tabi rükuya secdeye eğilirken hoca Allahuekber der.Sizde deyin.Sünnet.
5.Rükuda 3 kere subhane rabbiyel azim okunur.tabi ben okumam başka bir dua okurum.
6.burası önemli hoca semiallahülimen hamideh diye doğrulurken biz eğer imama uyduysak demiyecez.Sadece onu imam der.Cemaat demez.Sünnettir.Sonra imam dedikten sonra Allahümme Rabbena velekel hamd denilir.Secdeye tekbirle varılır.
Biliyorsunuz 3 kere subhane Rabbiyel Ala denilir.celse yapılıp tekrar 2.secde yapılır.Böyle kılınır.(Celse İki secde arasıdır.)
Sonra oturuşa geçildiğinde tahiyyat - salli barik -rabbane okunur.Hocayla birlikte selam verilir.Ama sakın hızlı selam vermeyin.ilk önce hoca versin.biraz geç verin selamı hocadan önce verirseniz iş sakata biner.

En önemlisi evde Namaz kılarken mutlaka Tadil-i Erkana uyun.Bazı İslam Alimlerine göre vacip bazılarına görede uyulmadığı taktirde Namazı tekrar iade edilir.
Namazda acele olmayacaz.Sakin, huzurlu,huşulu bir şekilde Allahı görür gibi namaz kılacaz.
Allahım Daim Etsin.Abla Kafanıza takılan soru olursa bazı yerleri anlayamazdanız buraya cevap yazın size anlatırım.Üşenmem. :))

Kullanıcı avatarı
mikselina
Şehidine Ağlıyor
Şehidine Ağlıyor

Mesaj gönderen mikselina » 11 Haz 2007, 14:00

oksilator yazdı:ben artık cemaatle namaz kılmak için öğlenleri camiye gitmeye çalışıyorum.herkes çok şaşırıyor." erkek gibi " camiye gidiyormuşum.
onlar yetmez gibi camii dekilerde şaşırıyor. açık gelip üstümü değiştirip namaz kılınca ama buna da alışacaklar....
Birde ahmet karşeşim cemaatle camiide namazda uyulacak kurallar var mı? en azından imama uyuyuluyor ama neler okunacak yani neler yapılıyor biraz bilgi verirmisin benimgibi acemilere...
biz alışığız. sanırım sizin oralarda hiç genç bayan yok!

sizin gibi genç ablalar camiye mutlaka gider ankara'da :)
Köy Hekimi " H a y a t t a N e Ç o k A c ı V a r "

Kullanıcı avatarı
rostusabiberi
Süper üye
Süper üye

Mesaj gönderen rostusabiberi » 11 Haz 2007, 15:11

konuya katılan herkeze teşekkürler..ablacım maşallah erkeğim deyipte gitmeyenler utansın boş ver sen onları..sevimdim walla sizin adınıza.. :yuppiii :yuppiii

darısı başımıza...
esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü ebeden daima....

allahaimanet

Kullanıcı avatarı
oksilator
Altın üye
Altın üye

Mesaj gönderen oksilator » 11 Haz 2007, 19:23

hepinizden Allah razı olsun.eylemlerim sürecektir inşaallah.Ahmet kardeşimden de ayrıca verdiği bilgiler için Allah razı olsun. Tecrübeye binaen eksiklerimi ve soracaklarımı zaman içinde sorarım. :good
"VERMEK İSTEMESEYDİ İSTEMEYİ VERMEZDİ"

ŞİMDİ KYOTO ZAMANI SULARI DİKKATLE KULLANALIM ARKADAŞLAR...

Allahım gönlümdekini hakkımda hayırlı eyle ,hakkımda hayırlı olanı gönlüme razı eyle.

Kullanıcı avatarı
vuslatimm
Altın üye
Altın üye

Mesaj gönderen vuslatimm » 22 Haz 2007, 22:39

sevabını biliyorum da bu kadarını bilmiyordum saolun :cicekk
bugün ALLAH için ne yaptın??

Kullanıcı avatarı
tug-cem
Yeni üye
İletişim:

Mesaj gönderen tug-cem » 28 Haz 2007, 13:48

çok huzurlu bir yer cami ya ordaki bakışlarım bile farklı oluyor hayata, insan unutuyor dünyayı,günahlarım geliyo aklıma,yaptığım iğrençlikler, utanıyorum bazen gelemem belki diyorum :oops: bu son olsun falan, ama özlüyorumda gitmeyince, ama her defasında gitme desede ŞeYtAn gidiyorum Allah IN merhametinden şüphem yok çünkü beni de affedebileceğine inanaraktan aakşam nazmazlarını camide kılmaya çalışıyorum,arkadaşımla gidiyoruz insanlar şaşırıyo acık olduğumuz için ama zamanla alıştılar...

Rabbim cümlemizin ibadetini kabul etsin... :amin